KRUPINA. Fantázia, odhodlanie aj odvaha maturantke Margaréte Pavlovovej rozhodne nechýbajú. Študentka krupinského gymnázia sa rozhodla v Hontianskych Nemciach, v ktorých žije, usporiadať rodinný festival Atmosféra. Dnes pripravuje druhý ročník a sľubuje, že bude lepší.
Margaréta však zaujala už prvým ročníkom a nedávno svoj projekt reprezentovala v ruskej Tule.
Labuda aj Semeník
Myšlienka usporiadať festival jej napadla, keď na škole dostali ponuku zapojiť sa do stredoškolskej odbornej činnosti. „Chcela som vytvoriť niečo iné, nielen bežné štatistické zhrnutia, aké sa na stredoškolskej odbornej činnosti objavujú,“ povedala. „Hoci bývam na dedine, nemôžem povedať, že sa u nás nič nedeje, vždy sú to však podujatia určené istému okruhu ľudí. Seniorom, deťom, športovcom. Ja som sa rozhodla urobiť podujatie pre všetky vekové generácie.“
Na jeho prípravu mala dva mesiace. Pozvala herca Mariána Labudu, rodáka obce, bývalého slovenského futbalového reprezentanta Róberta Semeníka aj výtvarníka Vladimíra Popoviča, ten sa však deň pred festivalom pre chorobu ospravedlnil. Hostia popoludnia Labuda aj Semeník publikum nesklamali.
„Tip na Mariána Labudu mi dal starosta, prišiel rád a radi ho medzi sebou uvítali aj naši ľudia. Semeník pritiahol mladých aj starších mužov. Futbal je totiž u nás populárny.“
Päťhodinový maratón
V tamojšom kultúrnom dome sa počas päťhodinového festivalu dialo niečo v každom kúte, každý si mohol vybrať to, čo ho bavilo. Zumba, tanečný kurz, kalanetika či tvorivé dielne, na ktorých deti pracovali napríklad s hlinou.
Ešte pred festivalom vyhlásila Margaréta pre deti základných škôl v okrese výtvarnú súťaž na tému voľný čas. Štyristo obrázkov, ktoré nakreslili, počas festivalu vystavili, vyhodnotili a autori najkrajších prác dostali darčeky.
„Ako dobrý nápad sa ukázalo kozmetické poradenstvo. Prišli odborníčky zo známej kozmetickej firmy. Ženy zadarmo namaľovali, poradili im triky v líčení. Stáli v rade, aby sa k odborníčkam dostali.“
Ďalší ročník
Na festival prišlo zhruba tristo ľudí. Na druhom ročníku, bude takisto v januári, očakáva stredoškoláčka väčšiu účasť.
„Teraz mám viac času na prípravu, aj skúsenosti z minulého ročníka. Program bude oveľa pestrejší, podrobnosti však zatiaľ prezrádzať nechcem.“ Vstup bude znova bezplatný.
Vstupenka do Tuly
S projektom vyhrala Margaréta regionálne aj krajské kolo stredoškolskej odbornej činnosti. V slovenskom finále získala druhé miesto a s ním postup na medzinárodnú prehliadku mladých vedcov v ruskej Tule.
Študentka krupinského gymnázia Margaréta Pavlovová počas svojej reprezentácie v Tule.
„Nebola len pre stredoškolákov, boli na nej aj mladší školáci. A nielen z Európy, ale aj z Mexika, Iránu, Číny, Vietnamu, Kórey. Strávila som tam týždeň a bol to úžasný zážitok, aj keď prvé momenty boli rozpačité. Akoby tam zastal čas. Žiadne chodníky, cesty často vysypané len štrkom. Zatuchnuté obchody, vykoľajené električky. Bývali sme v hoteli v centre mesta, volal sa Tula. Keďže niesol názov mesta, mal by byť reprezentačný, najkrajší, no bola to katastrofa. Najkrajšia v Tule bola nová, niekoľkoposchodová hala, v ktorej sme mali štvordňovú výstavu. Návšteva Moskvy však všetky negatívne zážitky vykompenzovala, dnes sa nad tým len pousmejem.“
Reprezentácia za vlastné
Do Tuly si Margaréta priniesla už zhotovený panel s fotografiami a informáciami o festivale. Tiež dataprojektor na videoprojekciu. Hoci na festivale reprezentovala Slovensko, účasť na ňom si musela hradiť sama. „Od ministerstva som dostala len sto eur, zohnať ďalších sedemsto bolo na mne. Ani som spočiatku nechcela ísť, tá podmienka ma dosť odrádzala, no mnohí ma prehovárali, že takú možnosť by som mala využiť. Som rada, že som šla.“
Stredoškoláčke nakoniec finančne viac pomohla škola, Gymnázium A. Sládkoviča v Krupine, ktoré navštevuje, a tiež samosprávy Krupiny a Hontianskych Nemiec.