DETVA. Zrekonštruované námestie v Detve zdobí séria informačných panelov s fotografiami. Každý je venovaný inej téme, všetky však pripomínajú históriu mesta a ľudové tradície.
Jeden je zameraný na samotné dejiny mesta, ďalší na folklór či na ľudové nástroje používané na Podpoľaní. Samostatný panel tu má Detvianska umelecká kolónia, ktorá trvalú expozíciu Duša Detvy na námestí iniciovala. Pod každou veľkorozmernou fotografiou od Mariána Bauera a Miliny Strihovskej-Imrichovovej je popis v slovenskom aj anglickom jazyku.
„Návštevník, ktorý do Detvy príde, sa na jednom mieste dozvie všetky zaujímavosti. Po prezretí trvalej expozície môže navštíviť neďaleké múzeum či našu galériu,“ povedal zakladateľ Detvianskej umeleckej kolónie a dnes konateľ občianskeho združenia tohto zoskupenia umelcov Milan Malček.
Medzinárodné symózium
Slávnostné sprístupnenie trvalej expozície nadviazalo na otvorenie medzinárodného sympózia, ktoré Detvianska umelecká kolónia usporiadala na Košutke pri Hriňovej. „Prvý deň sme maľovali v rôznych častiach Detvy, potom sme sa sústredili na námestí. Chceli sme ukázať, ako vyzerala Detva pred sto rokmi. Takto kedysi chodili po Detve a maľovali jej zákutia výtvarníci Augusta, Brunner, Otmar, Pacovský či Strimpl,“ dodal Malček.
Sympózia sa zúčastnilo 28 výtvarníkov z ôsmich štátov; Slovenska, Poľska, Maďarska, Česka, Srbska, Ruska, Ukrajiny a z Arizony v Spojených štátoch. Diela, ktoré vytvorili, vystavuje Detvianska umelecká kolónia vo svojej galérii.
Podpoľanie v obrazoch v Bratislave
Detvianska umelecká kolónia nadviazala na tradície Detvianskej maliarskej kolónie z rokov 1901-1909, ktorú založil Jaroslav August. Založilo ju niekoľko nadšencov v roku 2001, pri stom výročí jej predchodkyne.
Trvalá expozícia na detvianskom námestí. FOTO: MILAN SUJA
Okrem Milana Malčeka stáli pri jej zrode umelci Alexander Bohó, Marián Vida a Janko Smutný, akademický sochár Marián Drugda, rodák z Detvy, akademická maliarka Anna Porubovičová, umelec z Liptovského Mikuláša Jaroslav Uhel či podnikateľ a milovník výtvarného umenia Jaroslav Macek.
Združenie umelcov čaká do konca roka šesť výstav v Bratislave. Prvú pod názvom Podpoľanie v obrazoch otvára 9. októbra v Stredisku kultúry Bratislava Nové Mesto.
Vystavovať tiež bude na Inchebe či v kaštieli Studené v obci Most pri Bratislave.