ZVOLEN. Kapitánsky dom, ktorý je súčasťou opevnenia Zvolenského zámku, prekrýva z obidvoch strán lešenie. Slovenská národná galéria začala s jeho rekonštrukciou.
Objekt, v ktorom v minulosti sídlil V-klub, už nebude bežným návštevníkom zámku prístupný. Po ukončení rekonštrukčných prác v ňom bude jediná digitálna galéria na Slovensku.
Na rekonštrukcii ušetria
Slovenská národná galéria (SNG) získala na projekt Digitálnej galérie nenávratný finančný príspevok 15 miliónov 400-tisíc eur. Na stavebné úpravy Kapitánskeho domu počítali v projekte so sumou 900-tisíc eur, pri verejnom obstarávaní sa suma znížila na necelých 500-tisíc eur.
„Z dotácie sme už zakúpili tri veľkoplošné skenery na digitalizovanie výtvarných diel v hodnote necelých 600-tisíc eur. Tiež sme si objednali výrobu a dodávku fumigačnej komory, teda komory na odstránenie plesne zo zbierkových predmetov, tá nás bude stáť okolo 700-tisíc eur. Stále prebiehajú verejné obstarávania na tovar a služby súvisiace s realizáciou projektu, ktoré spresnia ďalšie čerpanie rozpočtu, napríklad aj samotné zariadenie reštaurátorského pracoviska. Väčšinu digitalizácie plánujeme robiť vo vlastnej réžii, preto časť rozpočtu použijeme na osobné náklady,“ ozrejmila manažérka pre publicitu SNG Daša Dúbravová.
Pozície sú obsadené
Do projektu je zapojených takmer 50 zamestnancov SNG. Pre digitalizačné pracovisko vo Zvolene vytvorila galéria šesť nových pracovných miest. Ide o špecializované pozície reštaurátora, technika na skener, kontrolóra kvality digitálnych reprodukcií či správcu depozitára. Výberové konania už galéria ukončila, pozície sú obsadené.
Vo Zvolene plánuje SNG zdigitalizovať vyše 55-tisíc zbierkových predmetov výtvarného umenia z vlastných zbierok a ďalších sedemnástich galérií z celého Slovenska. Dohromady ide o 110-tisíc obrazov, malieb, grafík, umeleckých fotografií, sôch či nástenných gobelínov. Výsledkom projektu budú vysoko kvalitné digitálne snímky, ktoré budú prístupné na webových stránkach galérií. Využívať sa budú aj na publikačné, vedeckovýskumné či výstavné účely a v rámci vzdelávacích aktivít galérií ako učebné pomôcky pre výučbu dejín umenia.
Popri digitálnom snímaní sa budú umelecké diela vo Zvolene aj ošetrovať a reštaurovať. Koľko ich bude, Dúbravová zatiaľ nevie. „Odborní pracovníci momentálne vyhodnocujú stav zbierkových predmetov navrhnutých na digitalizáciu, preto je ťažké definovať konkrétne čísla.“
Digitalizáciu umeleckých diel by mala galéria dokončiť do júna 2015. Po zdigitalizovaní galerijných zbierok chcú služby pracoviska poskytnúť aj iným inštitúciám.
Pribudnú vnútorné schody
Prestavba Kapitánskeho domu má byť ukončená do konca januára 2013, Dúbravová predpokladá, že ju stihnú do konca tohto roku. Stavebné dispozície objektu galéria nemení, len ich prispôsobuje na zriadenie digitálnej galérie. Do objektu však vsadia vnútorné schodisko, doteraz tam bolo iba vonkajšie.
Zvolenský zámok vybrali na zriadenie špecializovaného pracoviska pre jeho ideálne priestorové dispozície a tiež vďaka výhodnej polohe v strede Slovenska, čo podľa Dúbravovej uľahčí prevoz zbierkových predmetov z jednotlivých galérií sídliacich v ostatných regiónoch.
Vzhľadom na termíny, ktoré Slovenskej národnej galérii vyplývajú z projektu podporeného Európskou úniou, začala dočasne, do ukončenia rekonštrukcie Kapitánskeho domu, s digitalizáciou diel v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. „Ide o grafiky, ktoré tvoria ťažisko zbierkového fondu Stredoslovenskej galérie,“ dodala Dúbravová.