olena.
Je rakovina krčka maternice častým ochorením?
Rakovina krčka maternice je v celosvetovom meradle druhým najčastejším rakovinovým nádorom u žien. Ročne ochorie asi pol milióna žien, z toho asi 300-tisíc umiera práve v dôsledku tohto ochorenia. To sú veľmi alarmujúce čísla. Smutné na tom je, že rakovina krčka maternice sa dá zistiť už v štádiu, kedy dochádza k zmene buniek na krčku maternice a tieto zmeny nás upozorňujú, že v prípade neliečenia daného stavu sa o niekoľko rokov môže vyvinúť rakovina. V tomto štádiu je úspešnosť liečby takmer 100 %. Vieme to v začiatkoch diagnostikovať a úspešne liečiť, napriek tomu na Slovensku každý rok pribudne približne 600 nových ochorení a 200 žien podľahne.
MUDr. Desana Brathová zo Zvolena.
Čo je príčinou ochorenia?
Z epidemiologických štúdií vyplýva, že rakovinu krčka maternice spôsobuje ľudský papilomavírus HPV, ktorý sa prenáša pohlavným stykom, alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka.
Čo by mali ženy robiť?
Stačí pravidelne navštevovať gynekológa a podrobovať sa preventívnym prehliadkam, ktoré sú zamerané na vyšetrenie krčka maternice. Ak žena absolvuje cytologické vyšetrenie raz ročne a má ho negatívne, tak aj pri prípadných problémoch, napríklad výtokoch, nemusí mať strach, pretože rakovina nevzniká za rok, ale vyvíja sa dlhšie obdobie.
Je cytologické vyšetrenie spoľahlivé?
Cytológia je vlastne odber buniek z krčka maternice špeciálnou kefkou. Je spoľahlivá, pokiaľ je ster dobre odobratý. Ale môžu nastať aj komplikácie, keď sú bunky znečistené prímesami krvi, napríklad keď má žena zápaly alebo príde krátko pred menzesom alebo po ňom. V laboratóriu potom odborníci nedokážu celkom spoľahlivo bunky posúdiť a vzorka tak môže vykazovať znaky nepresnosti.
Čo sa s tým dá robiť?
Práve za účelom odstránenia spomínaných problémov bola vyvinutá metóda LBC – „Liquid-Based“ cytológia. Odber buniek urobí gynekológ rovnakým spôsobom, ale nenatrie ich na sklíčko ako pri klasickej cytológií, ale vymyje ich do nádobky so špeciálnym roztokom (liquid - roztok). Ten zabezpečí konzerváciu buniek, ich rovnomerné rozptýlenie a oddelenie od nečistôt a nežiaducich prímesí. Roztok putuje do laboratória, kde sa podrobne skúma. Mikroskopický obraz buniek je tým pádom čistý, prehľadný a ľahko čitateľný. LBC má v porovnaní s bežnou cytológiou aj ďalšie výhody, z jednej vzorky sa dajú vyšetriť viaceré ochorenia. LBC ale nie je hradená zo zdravotného poistenia. Ak má pacientka záujem, priamo u gynekológa zaplatí 25 eur.
Má rakovina krčka maternice nejaké príznaky?
Zákernosť tejto rakoviny spočíva práve v bezpríznakovosti na jej začiatku. Ženu nič nebolí, nesvrbí, nemá výtok. Mnoho žien si povie, však načo by som chodila ku gynekológovi, keď mi nič nie je. A tu nastáva problém. V prípade, že žena nechodí na preventívne cytologické prehliadky, rakovina sa môže skryte a bez povšimnutia rozvinúť. Po čase už nastupujú príznaky vo forme krvácania po styku alebo mimo cyklus. A môže byť neskoro. Podľa správy OECD Health Data z roku 2011 až takmer 80 % Sloveniek nechodí na cytologické prehliadky, sme na úplne poslednom mieste spomedzi 34 členských krajín OECD. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO je Slovensko na prvom mieste vo svete vo výskyte rakoviny krčka maternice u päťdesiatničiek. Aj práve kvôli tomuto alarmujúcemu stavu práve prebieha celoslovenská osvetová kampaň, ktorá nabáda ženy k zodpovednému prístupu k prevencii.
Autor: Lenka Kapustová