ZVOLEN. V záhrade Správy chránenej krajinnej oblasti Poľana na Hurbanovej ulici vo Zvolene v utorok otvorili ekocentrum. Ponúka bylinkový záhon, hmatový chodník, vtáčie búdky a kŕmidlá, javisko na ekodivadielka, altánok, posedenie pri ohni či posedenie „U dvanástich mesiačikov“ a rôzne interakčné prvky. Bude slúžiť ako veľká ekologická učebňa pre žiakov materských aj základných škôl a verejnosť zo Zvolena a okolia.
Škôlkari z Materskej školy na Prachatickej ulici dostali pri otvorení centra priestor ako prví. Predviedli krátky kultúrny program a po pár krátkych prejavoch bolo centrum otvorené. Keďže už vtedy bolo plné detí, okrem škôlkarov prišli aj štvrtáci zo ZŠ na Hrnčiarskej ulici, začalo hneď plniť svoju funkciu. Na každom stanovišti sa deťom venoval iný pracovník Správy CHKO. „Budeme sa im snažiť pomáhať našim vplyvom na základné a materské školy, aby toto centrum využívali, pretože v dnešnej pretechnizovanej dobe ide o veľmi dobrú vec,“ povedala vedúca oddelenia rozvoja na Mestskom úrade vo Zvolene Juliana Ištoková.
Pre deti
Nápad na ekocentrum vznikol medzi pracovníkmi Správy CHKO. Začali v máji, no už v apríli oslovovali sponzorov, ktorí prispeli buď peniazmi, alebo materiálom. Väčšina súhlasila a skutočne zareagovali veľmi rýchlo. „Určite ich presvedčil cieľ celého projektu a cieľová skupina, ktorou sú práve deti. Ľudia nás už poznajú a vedia, že akákoľvek pomoc pôjde na dobrý účel,“ povedala riaditeľka Správy CHKO Vladimíra Fabriciusová.
V praxi bude Ekocentrum fungovať nasledovne: triedy sa dopredu nahlásia a pracovníci Správy CHKO im pripravia program. „Buď strávia čas u nás na nejakých tvorivých dielňach, alebo pôjdeme do voľnej prírody,“ dodala riaditeľka. Návštevy budú musieť limitovať, aby školské exkurzie nenarušili prácu zamestnancov Správy CHKO.
Originálny nápad
Financie na Ekocentrum poskytla Nadácia Ekopolis. „Podobných nápadov dostávame dosť, tento sa od ostatných líšil detailným rozpracovaním. Z nášho pohľadu je to asi najúspešnejší projekt. A ja ako Bystričan môžem Zvolenu iba závidieť,“ dodal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis. Tá celkovo podporila dvadsaťdva projektov z viac ako tristo žiadostí. „Originálny nápad, edukačný presah a skĺbenie záujmov viacerých sektorov. Je v tom Štátna ochrana prírody, mimovládne organizácie, školstvo, samospráva. To bolo kľúčové,“ vysvetlil manažér dôvody, prečo uspel aj zvolenský projekt.
Do Zvolena priniesol aj urnu s anketou Strom roka, ktorú nadácia organizuje. Hlasovať je možné do konca septembra, v októbri zverejnia výsledky ankety.
Kopali a natierali
Peniaze na ekocentrum žiadalo Združenie Slatinka. Tisíc tristo eur z Ekopolisu by na vybudovanie celého centra nestačilo, prispelo aj mesto Zvolen a sponzori. „Ťažko povedať, koľko je to. Viacerí dodali materiál,“ vysvetlila Jana Pavlíková zo Združenia Slatinka. Združenie nepomohlo iba s projektom, ale aj pri samotnom budovaní centra. „Trochu sme tu kopali a natierali,“ doplnila.
Po otvorení centra sa hneď pustila do práce aj so školákmi. Maľovali kvetináče naplnené slamou. „Robíme domčeky pre ucholaky,“ vysvetlila. Trochu slamy, kvetináč a špagátik boli základnými stavebnými materiálmi, k nim stačilo už len pár šikovných rúk.