DETVA. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) uspel v odvolacom konaní na Krajskom súde v Bratislave v spore s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny ohľadom zaplatenia vysokých peňažných sankcií, ktoré musel uhradiť potom, ako Ústav sociálnej starostlivosti v Detve-Piešti nezaplatil faktúru stavebnej firme.
Krajský súd vrátil rozsudok z augusta minulého roku prvostupňovému súdu. "Okresný súd v Bratislave I. vtedy zamietol žalobu, v ktorej sa BBSK domáhal od ministerstva zaplatenie viac ako 5,62 milióna eur z titulu bezdôvodného obohatenia," uviedol k veci hovorca BBSK Peter Hajnala. Župa sa na súde snaží dokázať, že pohľadávka, ktorú musela zaplatiť spoločnosti AKUS, a.s. nebola záväzkom župy a teda plnila za niekoho iného.
Okresný súd síce vykonal riadne dokazovanie, avšak vec nesprávne právne posúdil, píše sa v uznesení Krajského súdu. Konštatuje tiež, že bolo porušené právo žalobcu na spravodlivý proces a bola mu tým odňatá možnosť konať pred súdom. Nedostatky napadnutého rozsudku znemožnili odvolaciemu súdu preskúmať jeho správnosť.
Prvostupňový súd sa tak bude musieť okrem iného opäť zaoberať aj s otázkou, na koho prešla pôsobnosť na úseku sociálnej pomoci. Celý spor sa začal v roku 1998, keď vtedajší ÚSS v Detve nezaplatil Jozefovi Vejčíkovi Stavebno-montážne práce Zvolen faktúru vo výške 300.905,90 Sk. Rozsudkom okresného súdu bola ÚSS uložená povinnosť uhradiť okrem faktúry aj zmluvnú pokutu vo výške tri percentá za každý deň omeškania počítanou zo sumy takmer 3,41 milióna Sk. Voči tejto neprimerane vysokej pokute sa štatutárny zástupca ÚSS neodvolal, rovnako nevykonal žiadne opatrenia ani vtedajší zriaďovateľ ústavu, ktorým bol Krajský úrad v Banskej Bystrici.
Od 1. 7. 2002 prešlo sociálne zariadenie v Detve do zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. V delimitačných protokoloch, ktoré uzatvoril Krajský úrad v Banskej Bystrici s BBSK sa však informácia o pohľadávke nenachádzala.
Spoločnosť AKUS, a. s., ktorá predmetnú pohľadávku neskôr získala, v roku 2007 podala niekoľko exekúcii na majetok BBSK. Bývalé vedenie sa rozhodlo podpísať dohodu o urovnaní, kde uznali svoj záväzok, čo však podľa názoru súčasného vedenia nemalo oporu v zákone. BBSK sa tak snaží získať uhradené prostriedky vo výške 5,6 milióna eur späť.