Meno Anita Balejíková (poznáme ju aj pod pseudonymom Nita Kimuri) v nás evokuje exotickú Jamajku. O tejto krajine publikovala množstvo reportáží a napísala dve knihy. Po roku prichádza s druhým dielom trilógie Haló, This Is Jamaica! – South Coast. A my sme Nitu opäť trochu „vyspovedali“.
Zmenilo sa na Jamajke niečo za ten rok od nášho posledného stretnutia?
- Ale áno! Jamajskí olympionici povyhrávali, čo sa len dalo a stali sa idolmi národa. Donedávna uctievaný obscénny spevák Kartel bol obvinený z dvoch vrážd a skončil za mrežami. Novým bohom je dnes šprintér Usain Bolt. Keďže ten pochádza z mimoriadne slušnej veriacej rodiny, i Jamajka upustila od vulgárností a dnes je v móde byť slušným. Nenadávať, nefajčiť trávu, decentne sa obliekať a uctievať Bolta (smiech). Napokon, zarába peniaze všetkým, ktorí naňho stávkujú, tak prečo nie?!
Akej kategórii čitateľov je tvoja nová kniha určená? Má nadväznosť na prvý diel?
- Nie, „dvojka“ sa dá pochopiť aj bez toho, aby ste predtým čítali prvý diel. Je to súhrn ďalších zážitkov, romantických, komických, i tých takmer tragických, ktoré sa mi prihodili počas ciest po ostrove. Jamajka je prudko návyková už len preto, že človeka nikdy nenudí. Môžete tam poznať každý kút, a predsa natrafíte na niečo, čo ste nikdy nevideli. Čírou náhodou som tam nedávno objavila jedno slané jazero uprostred džungle, o ktorom netušili ani samotní domorodci. Je to pánubohu za chrbtom, vedie tam kameňmi zavalená, roky nepoužívaná cesta, na ktorej sme takmer rozbili náš džíp, ale stálo to za to. Potápala som sa tam s lamantínmi! Jamajka je také veľké ihrisko pre dospelých. Kým prvá časť trilógie bola z Kingstonu, druhá časť mapuje život na južnom pobreží. Je to také zábavné čítaníčko pre každého, kto rád spoznáva nové veci a krajiny, rád sníva, rád sa smeje, alebo ho už prestala baviť telka (smiech).
V knihe píšeš o tajuplnej rastafariánskej osade Rainbow Hills, kde vládnu dosť zvláštne pravidlá. Zarazil ma napríklad fakt, že ženy si tam celkom legálne navzájom vymieňajú deti. Alebo aj to, že každý, kto tam žije, musí vedieť predávať marihuanu. A tomu si sa nevyhla ani ty.
- Veru hej, bola to moja každodenná domáca úloha! (Smiech). Úprimne povedané, nemávam záchvaty milosrdenstva, no, žiaľ, moji rodičia ma vychovali v „ideológii“, že blížnemu treba pomáhať. Sú ženy, ktoré chlapom predávajú svoje telo, ja som Jamajčanom predávala tú ich marihuanu. Ak by ma pritom pristihli policajti, asi by som im ťažko vysvetlila, že to robím len zo súcitu k mojim hostiteľom a len preto, aby som nemusela platiť za ubytovanie. Iróniou je, že ja sama si s „trávou“ vôbec netykám a doslova mi smrdí. V tej osade ju však pridávajú do všetkého. Bola v koláčoch, polievkach, džúsoch, liekoch, čajoch i v parfumoch. Marihuana sa tam pestuje ako u nás kukurica, akurát, že Slováci si kukuricou plnia žalúdky a podnikaví Jamajčania bankové kontá.
Čo ti dal do života pobyt v Rainbow Hills, kam sa turista nikdy nedostane?
- Naučil ma pár zásadných vecí, ktoré zmenili moje videnie života. Už viem, že najväčší hriech je strach, najlepším dňom je dnešok, najlepšou prácou je naše hobby a najnebezpečnejším človekom je klamár. Takisto som si až tam uvedomila, že najväčšou chybou v živote je vzdať sa a najlepšou vecou na svete je láska. K tomu niet čo dodať.
K zážitkom poetickým, komickým či tragickým si tentoraz, vôbec po prvýkrát vo svojej spisovateľskej tvorbe, pridala i jeden erotický. Je vôbec reálny?
- Nie som Filan, moje príbehy sú pravdivé. Keď som písala o tom, ako mi domorodci vybili zub žeravým klincom, ako som vyhrala súťaž Miss Monkey v jedení banánov či o tom, ako som hladkala voľne žijúceho trojmetrového krokodíla po hlave, hovorila som si, veď toto mi ľudia ani neuveria! Môj život je však plný neuveriteľných zážitkov, ktoré sa naozaj stali. Dnešná doba, žiaľ, prahne po pikantnostiach intímneho charakteru, a tak som čitateľom, či skôr čitateľkám, na úkor svojej mravopočestnosti obetovala jeden z mojich utajených príbehov. Spája sa so strašidelnou izbou číslo 13. Tá trinástka podfarbila záhadnosť celého príbehu a z erotického zážitku sa stal mystický. Ja osobne sa síce nejdem zblázniť pri pohľade na chlapa, ktorý je o čosi krajší od môjho vlčiaka, no pri tomto mužovi mi v hlave načisto zlyhala hlavná poistka.
Aké ženy sa vlastne páčia Jamajčanom?
- Všetky bez rozdielu.
A akí muži sa páčia Jamajčankám? A Tebe?
- Charizmatickí, slušní, bohatí a zábavní. Jamajčankám, aj mne.
Ešte stále robíš súkromného turistického sprievodcu. Ako sa dá najideálnejšie cestovať po Jamajke?
- Neviem, či najideálnejší, ale určite najlacnejší spôsob je cestovať so mnou. Cestovka vám neukáže toľko zaujímavostí, aké poznám ja. Ak cestujete bez sprievodcu, obvykle draho zaplatíte za každú neznalosť. Pritom týždeň na Jamajke vás so sprievodcom môjho rangu stojí len o málo viac než dva týždne v Turecku. A keď si uvedomíte, že na Jamajke u zubára dáte za keramický zub len 20 eur, tak sa vám tá cesta oplatí už len kvôli oprave zubov. Pri vstupe na ostrov dostanete aj imaginárnu permanentku na radosť. V Biblii sa píše: Potom svojím zaslúžiš si svoj chlieb... No a to ja presne robím. Potím sa v horúcom Karibiku.
Anita Balejíková alias Nita Kimuri (1978)- rodáčka zo Zvolena je mladá cestopisná reportérka, fotografka, spisovateľka a podľa jej slov najmä profi-sprievodkyňa. Desať rokov sa špecializuje na Karibské ostrovy, ale záujemcov sprevádza kdekoľvek. Pracuje ako osobný turistický sprievodca a predstavuje zároveň jediný sprostredkovateľský článok medzi Jamajkou, Slovenskom a Českom. Zatiaľ jej vyšli štyri knihy: Karibik, Jamajka – ostrov anjelov, Haló, this is Jamaica! a najnovšie Haló, this is Jamaica! South Coast.
Jej posledná kniha podáva faktografický opis sveta obyčajných obyvateľov ostrova. V knihe opisuje, ako to v takej jamajskej domácnosti vyzerá a aký rytmus tu má bežný deň. Knihu predstaví vo Zvolene v Krajskej knižnici Ľ. Štúra 13.septembra o 16. h.
Stretnutie s autorkou
Beseda spojená s autogramiádou
Anita Balejíková alias Nita Kimuri (1978) - rodáčka zo Zvolena - je mladá cestopisná reportérka, fotografka, spisovateľka a podľa jej slov najmä profi-sprievodkyňa. Desať rokov sa špecializuje na Karibské ostrovy, ale záujemcov sprevádza kdekoľvek. Pracuje ako osobný turistický sprievodca a predstavuje zároveň jediný sprostredkovateľský článok medzi Jamajkou, Slovenskom a Českom. Zatiaľ jej vyšli štyri knihy: Karibik, Jamajka – ostrov anjelov, Haló, this is Jamaica! a najnovšie Haló, this is Jamaica! South Coast.
Jej posledná kniha podáva faktografický opis sveta obyčajných obyvateľov ostrova. V knihe opisuje, ako to v takej jamajskej domácnosti vyzerá a aký rytmus tu má bežný deň. Knihu predstaví vo Zvolene v Krajskej knižnici Ľ. Štúra 13.septembra o 16. h.
V súčasnosti, ak nie je na cestách, žije v Novej Bani.
(moj)