ZVOLEN. Všetky rozpory, ktoré boli v uplynulých rokoch pri ťažbe dreva v chránených územiach medzi lesníkmi a ochranármi, by mala zjednotiť nová právna úprava, ktorá vznikne aj na základe dialógu odbornej medzirezortnej pracovnej skupiny. Jej vznik a činnosť odobrili zástupcovia oboch táborov na dnešnej konferencii s názvom Aktuálne otázky ochrany a starostlivosti o les pri rozvoji vidieka, ktorá sa konala na Technickej univerzite vo Zvolene.
"Je evidentná snaha o kompromis v ochrane prírody a starostlivosti o lesy v chránených územiach a je aj snaha, aby sa odstránila dvojkoľajnosť rozhodovania," povedal TASR po skončení konferencie rektor univerzity Rudolf Kropil, ktorý bol jej garantom.
Pracovať by sa malo napríklad na prehodnotení sústavy chránených území a budú vypracované aj nové postupy pri riešení majetkovej ujmy za dodržiavanie obmedzení pri ochrane prírody.
Ako na krátkom brífingu uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, dôležité bude vyhodnotiť rozsah chránených území, pretože až 61 % lesov sa nachádza v ich teritóriu. "Zbytočne máme 61 % chránených území, keď ich nevieme finančne zabezpečiť. Odborná skupina by mala presne definovať, čo je únosné nielen z hľadiska ochrany prírody, ale aj z hľadiska sociálnej a ekonomickej funkcie lesa," skonštatoval.
"Odborníci z oboch rezortov budú vedieť presadiť svoje názory tak, aby cesta, ktorou sme sa vybrali, bola komfortná pre oba rezorty," pripomenul minister životného prostredia Peter Žiga.
Podľa Jahnátka k zakomponovaniu odborných stanovísk medzirezortnej skupiny do legislatívy by mohlo dôjsť v priebehu budúceho roku tak, aby zákony boli uvedené do praxe už v ďalších dvoch rokoch fungovania súčasnej vlády.