Účastníci sa prostredníctvom fotografií a videoprojekcie vypravia za vtáctvom do severovýchodnej Austrálie a Tasmánie.
ZVOLEN. V poradí už 24. stredoslovenská ornitologická konferencia s medzinárodnou účasťou sa dnes koná vo Zvolene. Zúčastňuje sa jej 80 profesionálnych a amatérskych ornitológov a ekológov z Česka a Slovenska.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Podľa Antona Krištína z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied, ktorý je jedným z organizátorov konferencie, začiatok patrí jubilantom. Pripomenutím dôležitých míľnikov profesionálneho a osobného života sa oslávia známe osobnosti slovenskej ornitológie Jozef Sládek, Andrej Stollmann, Alexander Dudich, Vladimír Šrank, Peter Rác, Andrej Dúbravský, Peter Urban a Peter Zach, ktorí sa v roku 2012 dožívajú významných životných jubileí.
Odborné referáty a postery odznejú počas dvoch konferenčných blokov. V bloku Populačná biológia a ekológia druhov odznejú napríklad nové poznatky o hniezdnej etológii dudka chochlatého, o migrácii husi veľkej, o zimovaní a prelete vzácnejších druhov kačíc rodu Anas v stredných Čechách, o hniezdení krakle belasej v českých búdkach na území Maďarska v Národnom parku Kiskunság v roku 2012.
Geograficky vzdialenejšieho územia sa bude týkať referát známeho ornitológa J. Obucha, ktorý spojil svoju životnú púť aj s potravnými analýzami sov v Palearkte. Na konferencii ponúkne nové informácie o potrave výra skalného v strednom Nórsku, ktoré získal v spolupráci so svojím nórskym kolegom G. Bangjordom. Do bloku populačnej biológie a ekológie druhov je zaradených celkom 15 referátov.
Druhý blok pod názvom Monitoring populácií a zoskupení obsahuje spolu sedem referátov. Z nich určite zaujme Správa Krúžkovacej centrály v Prievidzi, Vtáky a biotopy v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina 8 rokov po smršti: fakty, fikcie v podaní J. Topercera, Dynamika hniezdnej ornitocenózy bukovo-jedľového pralesa v Národnej prírodnej rezervácii Šramková: 10-ročná štúdia, s ktorou oboznámi účastníkov M. Korňan z Technickej univerzity vo Zvolene.
M. Demko a J. Ridzoň prispejú do programu referátom, ktorý nazvali Červený zoznam vtákov Slovenska výzva na spoluprácu. Program obohatí Miroslav Saniga so svojím posterom venovanom populačnej dynamike tetrova hlucháňa na tokaniskách na strednom Slovensku za obdobie 19812012.
Vo večerných hodinách sa účastníci zúčastnia foto a video šou. Tohto roku sa počas nej vypravia za vtáctvom do severovýchodnej Austrálie a Tasmánie (autormi prezentácie sú A. Krištín, P. Kalač, A. Kůrka), dozvedia sa o krúžkovaní vtákov na najstaršej krúžkovacej stanici v Kanade, budú môcť pozorovať ornitofaunu troch lesných biotopov kontinentálnej Malajzie a prenesú sa do Kazachstanu, aby si pozreli hniezdenie kane stepnej a iné ornitologické zaujímavosti.