DETVA. Ťažba zlata v lokalite Biely Vrch pri Detve nepoškodí PPS, ani inú miestnu spoločnosť, ale naopak, vytvorí pracovné miesta a dá zákazky najmä lokálnym firmám. Taká je reakcia spoločnosti EMED Slovakia na dnešnú tlačovú konferenciu detvianskych odborárov a zástupcov tamojších samospráv, počas ktorej avizovali na stredu, 5. septembra protestný pochod Detvou, zameraný proti ťažbe zlata.
Na naše prekvapenie predstavitelia odborov z nepochopiteľných dôvodov usudzujú, že nový priemysel v Detve by znížil počet pracovných miest v regióne. EMED Slovakia jasne deklaruje, že tento projekt, ak bude pokračovať, nepoškodí PPS ani inú miestnu spoločnosť," píše sa v správe, ktorú firma zaslala TASR. "Je to naša absolútna priorita a záväzok a veľmi radi by sme mali možnosť vysvetliť ako to uskutočníme, tak odborárom, ako aj všetkým zainteresovaným stranám, uviedol generálny riaditeľ EMED Slovakia Marián Urban.
Prevádzka ťažiarskej spoločnosti by v prípade ťažby vytvorila minimálne 150 priamych a niekoľko stoviek naviazaných pracovných miest. Žiadne by v PPS, alebo inej spoločnosti kvôli aktivitám firmy nezaniklo, preto tvrdiť opak je klamstvom, píše sa v správe ďalej.
Podľa Urbana sa EMED Slovakia snaží vysvetľovať čo najzrozumiteľnejšie svoje plány a ich dopad na región, pričom v tejto činnosti bude pokračovať, aby eliminovala neopodstatnený strach obyvateľov. Sme spoločnosť, ktorá je otvorená a rada odpovie na akékoľvek otázky a podá vysvetlenia, dodal.
Firma podľa neho podporuje dialóg a diskusiu a doposiaľ sa nestalo, že by odmietla o čomkoľvek informovať a aj preto nevidí dôvod na protestné akcie, najmä ak sú založené na nepravdivých tvrdeniach, ktoré vyvolávajú ničím nepodložený strach obyvateľov Podpoľania.
"Zrealizovali sme predbežné štúdie, ktoré sme zverejnili bez toho, aby to vyžadoval zákon. Štúdie sme sprístupnili pre verejnosť a požiadali sme predstaviteľov zainteresovaných obcí, občianskych združení aj širokú verejnosť o pripomienky, uvádza ďalej Urban. "K dnešku odborári, predstavitelia OZ Podpoľanie nad zlato, ale ani nikto iný štúdie nekomentoval. Veríme však, že ešte k ním získame pripomienky a otázky. Preto by som aj touto cestou opäť rád pozval aj predstaviteľov odborov na diskusiu a hľadanie spoločných riešení, ktoré prinesú nášmu regiónu čo najviac pozitív, konštatoval Urban.
Podľa neho už prvá technická štúdia dokázala, že odstrely nebudú vplývať na susediace prevádzky. "Ďalšie detailné informácie budeme mať až v momente, keď zrealizujeme seizmické testy a pokusné odstrely," vysvetlil ďalej.
Podľa jeho slov sa ťažba nebude realizovať v prípade, že by mala priamo ohroziť existujúce prevádzky. "Vždy je však možné nájsť riešenie, napríklad ako v prípade prevádzky, ktorá bezprostredne susedí s plánovaným lomom, kde sme sa zaviazali, že ju na naše náklady presťahujeme, vybudujeme im nové priestory, samozrejme v rámci regiónu, a samotnú halu využijeme na vlastnú prevádzku, uzavrel Urban.