ZVOLEN. Každý človek má právo na dohodu. Takto možno interpretovať posolstvo mediácie a zároveň hlavný cieľ projektu Cesta k dohode. Vďaka nemu sa mladí Zvolenčania učia riešiť konflikty svojich rovesníkov humánnou cestou. Informácie o prvom rovesníckom mediačnom klube na Slovensku poskytla agentúre SITA jeho iniciátorka Zuzana Almáši Koreňová.
Do projektu sa zapájajú 14 záujemcovia vo veku od 15 do 30 rokov. Sú medzi nimi žiaci stredných škôl, študenti vysokých škôl alebo hocikto so záujmom pomôcť pri vzniku klubu mediátorov. V súčasnosti robia doplňujúci výber členov, ktorí od septembra spolu s ostatnými absolvujú šesť tréningov spojených s návštevami exekútorov, notárov, súdnych pojednávaní a advokátskych kancelárií.
Školenia majú mladým sprostredkovať základy právneho povedomia, vďaka ktorému si majú uvedomiť všeobecné právo na dohodu. Rovnako sa naučia základné rozdiely medzi trestným a občianskym právom, zdokonaliť sa majú aj v oblasti ľudských práv a búrania predsudkov a stereotypov. Koreňová zdôraznila, že jej metodika sa opiera o zážitkové učenie, vďaka ktorému si mladí vyskúšajú napríklad aj modelové situácie, ktorým môžu po vyškolení čeliť.
"Mladí sú vedení k zodpovednosti za svoje správanie," uviedla Koreňová. Podľa jej slov sa projekt zameriava hlavne na tie vekové kategórie, ktoré nerady rešpektujú akékoľvek vynútené autority. Jej vlastné skúsenosti z mediačnej a lektorskej práce v oblasti sociálno-patologických javov ju viedli k zisteniu, že najlepšou autoritou pre mladých sú práve rovesníci. Tým sa rozhodla vložiť do rúk možnosť riešiť reálne konflikty detí a mladých ľudí, ktorí sa jej na stretnutiach zdôverovali s rôznymi prejavmi fyzických a psychických útokov v školách, nezhodách s učiteľmi a ďalšími prejavmi nulového rešpektu.
Mediáciu si podľa Koreňovej žiaci zamieňali najčastejšie za meditáciu alebo medializáciu. "Zákon o mediácii máme na Slovensku už osem rokov a napriek tomu je slabo uplatňovaná v praxi," uvádza ako jeden z faktov, prečo chce mladých získať pre projekt. Jeho ďalšou úlohou je šíriť posolstvo ľudských práv a dôstojného riešenia konfliktov. Do projektu sa preto zapájajú aj mladí so záujmom o štúdium práva.
Prvá fáza školení bola od januára do júna na zvolenskej strednej priemyselnej škole dopravnej. Záujemcovia sa zdokonaľovali najmä v komunikácii a zvládaní konfliktov. Výstupom projektu budú propagačné materiály a tiež Ročenka o rovesníckej mediácii. Projekt finančne podporil aj Slovenský inštitút mládeže Iuventa. Od roku 2013 plánujú mladí mediátori navštevovať školy na Slovensku a prostredníctvom workshopov poskytnúť svoje služby rovesníkom. Projekt vytvorilo Občianske združenie Quo Vadis, ktoré vzniklo v roku 2007 vo Zvolene s cieľom budovať multikultúrnu spoločnosť a podporovať inklúziu sociálne vylúčených skupín.