DETVA. Spoločnosť EMED, ktorá chce v lokalite Biely vrch pri Detve ťažiť zlato, chce zlepšiť informovanosť obyvateľov o pripravovanej ťažbe a jej možných dôsledkoch. Jej predstavitelia priznávajú, že túto oblasť zanedbali, čoho výsledkom je neznalosť ľudí, rôzne dezinformácie a celkový odpor obyvateľov voči ťažbe.
"Obavy z otvorenia bane vznikli najmä pre obmedzené množstvo informácií," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi generálny riaditeľ spoločnosti EMED Aristidis (Harry) Anagnostaras-Adams. Nedôvera pramení podľa jeho slov predovšetkým z minulosti, keď často dochádzalo k dôležitým rozhodnutiam o územiach bez súhlasu občanov, bez ich zapojenia do procesov. Dnes sú časy iné a spoločnosť naopak chce, aby o ťažbe vedelo čo najviac ľudí.
Podľa generálneho riaditeľa EMED Slovakia Mariána Urbana si napríklad mnoho ľudí myslí, že v oblasti vznikne veľké odkalisko po lúhovaní kyanidom. To však ťažba na Bielom vrchu nepredpokladá.
Spoločnosť podľa vyjadrenia jej predstaviteľov už niekoľko razy vyzvala najväčšieho odporcu ťažby, Občianske združenie Podpoľanie nad zlato na dialóg, ten však jeho zástupcovia odmietli. Napriek tomu chcú, aby v prípade posudzovania vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA, bolo združenie jeho súčasťou.
V prípade, že sa nakoniec proti ťažbe postavia miestne samosprávy a ich obyvatelia, spoločnosť nebude ďalej pokračovať vo výskume, na ktorý doteraz vynaložila asi 10 miliónov eur. "Momentálne sme ale len niekde na začiatku procesu, ktorý v prípade kladných rozhodnutí môže vyústiť do ťažby najskôr o tri roky," pripomenul Urban.
Predstavitelia združenia Podpoľanie nad zlato sú však kategoricky proti ťažbe. Spochybňujú aj dve nezávislé štúdie o vplyvoch ťažby zlata v Detve, ktoré si nedávno dala vyhotoviť spoločnosť a ktoré vo výsledku hovoria, že ťažba zlata prírodu, ani tamojších obyvateľov neohrozí. Ľudia, ktorí ich napísali majú podľa nich blízko k ťažiarom. Ťažbu obhajovali vlani napríklad pred poslancami Očovej.
"Chcú nás presvedčiť, že my sme tu zaostalí a že sa nechceme dať presvedčiť o tom, že v prípade ťažby sa budeme mať dobre," povedal TASR v reakcii na dnešné výroky zástupcov spoločnosti Roman Podhradský zo združenia Podpoľanie nad zlato. "Je to katastrofa, ktorá sa na nás valí a my ju chceme zastaviť," dodal. Jediná platforma, kde chcú so spoločnosťou hovoriť, je proces posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA.
EMED je v súčasnosti v procese, keď požiadala obvodný banský úrad o vydanie povolenia na určenie dobývacieho priestoru. Úrad by mal o tom rozhodnúť tento rok. Neznamená to ešte povolenie na ťažbu, vymedzený priestor už ale môže byť obchodovateľný.