DETVA. Nezávislé štúdie o vplyvoch ťažby zlata pri Detve vznikli podľa občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato na objednávku.
Obe vyznievajú jednoznačne v prospech ťažby a vyvracajú obavy z kyanidu, prašnosti, vibrácií z výbuchov až po stav krajiny po uzavretí bane.
Spoločnosť Emed Slovakia, ktorá sa chystá ťažiť na Bielom vrchu, zverejnila technicko-ekonomickú a sociálnu štúdiu vplyvov ťažby na región od odborníkov Jaroslava Schwarza a Ivana Kusého.
Tvrdí, že si dala štúdie urobiť, hoci jej to zákon neprikazuje. Chcela presondovať situáciu pred posudzovaním vplyvov na životné prostredie EIA, ale aj informovať o projekte.
„Nepovažujeme štúdie za nezávislé,“ hovorí Roman Podhradský z občianskeho združenia. „Dávajú nám čas na vyjadrenie, ale sú smiešni.“
Podpoľanie nad zlato upozorňuje, že Schwarz obhajoval ťažbu v spoločnosti ľudí z Emedu už v uplynulom roku, napríklad pred poslancami z Očovej.
Emed požiadal obvodný banský úrad, aby mohol štúdie priložiť k dokumentácii. Úrad by mal o dobývacom priestore rozhodnúť tento rok. Neznamená to ešte povolenie na ťažbu, ale podľa Podhradského bude vymedzený priestor už obchodovateľný.
„Bolo by absurdné, aby sme ovplyvňovali štúdie, ktoré majú primárne slúžiť pre naše interné potreby, aby sme vedeli prípadne náš projekt korigovať tak, aby lepšie vyhovoval potrebám ochrany životného prostredia a obyvateľom regiónu,“ hovorí Tomáš Dittrich z firmy, ktorá za Emed komunikuje s verejnosťou.
„Nemáme dohodu o budúcej spolupráci alebo prísľub iných zákaziek výmenou za pozitívnu štúdiu.“
Pochybnosti má aj poslanec Národnej rady za Smer Ján Senko. Schwarza sa pýtal, či nevidí konflikt záujmov. U spolustraníkov ministrov však lobovať nemieni.
„Budeme sa odvolávať, prípadne aj súdiť,“ hovorí Podhradský.