DETVA. Zmenšená replika salaša s príslušenstvom a košiarom je novou atrakciou expozície Ovce moje, ovce... (Valaská kultúra v Podpoľaní), ktorú ešte v roku 2009 sprístupnilo Podpolianske múzeum v Detve. Expozícia bola zavŕšením trojročného projektu dokumentácie a prezentácie salašníckeho chovu oviec pod Poľanou.
Ako pre TASR uviedla vedúca múzea Renáta Babicová, replika salaša je vyrobená podľa autentických predlôh v pomere 3 ku 1 s rešpektovaním tradičnej technológie a postupov. Spolu s figúrkami baču, valachov a oviec slúžia ako interaktívne predmety pre verejnosť so špecifickým zameraním na deti a mládež. Expozíciu so salašom dopĺňajú priebežne počas roka sprievodné podujatia pre predškolské a školské zariadenia s tematikou valaskej kultúry na Podpoľaní.
Prvá výstava s témou salašov a salašníctva sa v regióne s bohatou históriou ovčiarstva a výroby bryndze uskutočnila v roku 2006 pod názvom Ovčiarstvo na Podpoľaní. Návštevníci Podpolianskeho múzea sa mohli oboznámiť s pôvodom a spôsobom chovu oviec na Slovensku, s tradičným i modernejším spracovaním ovčieho mlieka.
V roku 2007 múzeum realizovalo druhú etapu projektu - výstavu Salašnícky riad Ladislava Slobodníka, v rámci ktorého poskytlo priestor významnému ľudovému výrobcovi Ladislavovi Slobodníkovi z Podkoníc.
Tretia etapa v roku 2008 bola venovaná bryndziarstvu ako odvetviu, korene ktorého siahajú práve do Detvy.
Hlavnou myšlienkou expozície je upozorniť návštevníka na pôvod a spôsob života Podpoľancov a na skutočnosť, že je stále veľmi živý a inšpiratívny. Dôkazom toho, že salašníctvo žije vo svojej materiálnej i duchovnej podobe dodnes, sú aj jedinečné ľudovo-umelecké výrobky a ľudová drevorezba súčasných výrobcov Podpoľania, ktoré predstavujú časť expozície.
V ďalších častiach sa možno oboznámiť s tradičným spôsobom salašníctva, pôvodnými technológiami spracovania ovčieho mlieka, salašníckym riadom či vývojom bryndziarstva v regióne.
Všetky tri výstavy aj trvalú expozíciu múzeum zrealizovalo vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a dofinancovaniu Mesta Detva. Väčšia časť zbierkových predmetov do galérie ľudových výrobcov v expozícii bola získaná vďaka finančnému príspevku Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.