HRIŇOVÁ. Štúdia, ktorú v roku 2011 predložil primátor Hriňovej Stanislav Horník, nie je prvou, ktorá sa pokúšala načrtnúť riešenie dezolátneho stavu kúpaliska. Prvá sa objavila v roku 2001 za Rudolfa Gondu, druhá o štyri roky neskôr za Imricha Matúšku.
Obe sú dnes len kopou papierov, ktoré sa využitia nedočkajú. Išlo totiž o finančne náročné projekty, ktoré stáli mesto státisíce korún.
Lacnejšie riešenie
Stanislav Horník hľadal lacnejší a efektívnejší variant. V spolupráci so skupinou architektov vznikla štúdia bio kúpaliska. Ako tvrdil, nákladovo by bola realizácia niekoľkonásobne lacnejšia ako v prípade pôvodných projektov.
„Už keď sme pred rokom predložili túto štúdiu, povedali sme, že to bude strednodobý plán v horizonte piatich rokov. Dnes vravím piatich, možno desiatich,“ konštatuje primátor na otázku, ako plány pokročili a či aj tento projekt neskončí ako zvyšné dva.
Financovanie rekonštrukcie z vlastných peňazí si mesto nemôže dovoliť, preto hľadá iné riešenia.
Pomôcť môžu granty
V rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast by v budúcnosti bola možnosť na získanie grantov. „Výzvy však nebudú smerované pre obce, ale pre podnikateľské subjekty. Preto v auguste, teda rok po predstavení štúdie, predložíme na schválenie zriadenie mestskej s. r. o. Tá by mala v predmete podnikania aj správu a prevádzku zariadení cestovného ruchu. Zároveň by bola oprávneným žiadateľom na prijatie 50-percentnej dotácie na výstavbu takéhoto bio kúpaliska,“ hovorí Horník.
Podľa neho je to najmenší krok, ktorý k prípadnej rekonštrukcii môžu urobiť. V súčasnosti má mesto pripravenú aj autorskú súťaž na vypracovanie architektonicko-urbanistickej štúdie využitia športového areálu.
Bazén s bufetom je málo
Okrem vybudovania kúpaliska myslí primátor už aj na budúcu prevádzku a získanie klientov. „Dnes nestačí poskytovať jeden bazén a bufet. Povedzme si reálne, koľko Hriňovčanov dochádza za kúpaním napríklad do Detvy? Je to mizivé číslo,“ uvažuje.
Zároveň dodáva, že bio kúpalisko vo Veľkom Krtíši, z ktorého si mesto vzalo príklad, je už tretí rok po sebe životaschopné. Hlavný podiel na tom má originálny nápad a maďarská klientela. „Čokoľvek so športovým areálom, vrátane kúpaliska, urobíme, každý rok budeme musieť mať pripravený balík, aby sme ho zafinancovali. A to nielen počas sezóny.“
Prioritnejšie je námestie, skládka a čistička
Napriek tomu, že primátor Hriňovej hľadá spôsoby, ako kúpalisko zrekonštruovať, za hlavnú prioritu ho nepovažuje. V meste treba vyriešiť desiatky iných vecí, ktoré sú dôležitejšie.
„Prioritou je zlepšenie zamestnanosti, systematická rekonštrukcia rozsiahlej siete miestnych komunikácií, výstavba nájomných bytov, ale hlavne realizácia projektov, ktoré už máme schválené. Či už je to námestie, rekultivácia skládky alebo rekonštrukcia a intenzifikácia čistiarne odpadových vôd. Až po ich dokončení sa môžeme pozerať do najbližšej budúcnosti.“
Vizualizácia kúpaliska z dielne Štúdia Creativ.