SLIAČ. Učitelia Základnej školy v Sliači dostali hromadne výpovede. Konkrétne štyridsiati traja. Riaditeľ školy robí organizačné zmeny neštandardným spôsobom, napísala v liste učiteľka školy, ktorá žiadala zachovať anonymitu.
Riaditeľ školy oponuje, „nie je to pravda, učitelia osobne alebo poštou prevzali Oznámenie o znižovaní počtu pedagogických zamestnancov. Budeme musieť prepustiť len jednu učiteľku“.
Do dvadsiatich dní
Učiteľka píše, že pedagogickí zamestnanci školy po štyroch dňoch dovolenky dostali od riaditeľa školy oznámenie, že do 20 dní dostanú výpovede. „Nastala neskutočná panika. Niektorí volali na pomoc právnika, iní primátora, ďalší odbory a boli aj takí, ktorí bežali rovno do školy. Riaditeľ školy, ktorý by možno vedel vysvetliť, čo to znamená, nedvíhal telefón,“ opisuje v liste udalosti.
„Správa sa dostala aj do zahraničia, kde oddychovala malá skupinka učiteľov. Okamžite volali predsedníčke odborov, že čo sa deje. Boli aj takí, ktorí rezignovali a čakajú, čo o dvadsať dní bude. Tí pozornejší sa v závere oznámenia dočítali, že ho ,dostali aj tí pedagogickí zamestnanci, s ktorými nebude rozviazaný pracovný pomer‘. Svitla iskierka nádeje, ale aj problém: som to ja alebo niekto iný? Nedalo sa to riešiť ďaleko skôr, pokiaľ boli všetci učitelia v škole? Bolo by sa tak predišlo psychickej traume 43 ľudí, ktorí naliehavo potrebujú najmä psychický oddych,“ vyberáme z listu.
Riaditeľa školy Juraja Nemca list prekvapil. Pôvodne, po telefonáte z redakcie, nechcel na list reagovať, keď nemal poznať pisateľa listu. Napriek tomu pristúpil na stretnutie a rozhodol sa podať vysvetlenie.
„Naša škola si nezaslúži takúto publicitu. Učiteľku, ktorú budeme musieť prepustiť, sme o rozhodnutí informovali ešte v júni. Ostatní učitelia vedeli, že o prácu neprídu, pretože sme s nimi od 14. do 18. júna, s každým individuálne, hovorili a spoločne sme podpísali pripravený materiál o predpokladanom úväzku v školskom roku 2012/2013. S budúcimi úväzkami nesúhlasili dvaja, traja uviedli svoje pripomienky písomne. Rušíme dve triedy, čo má logicky dosah na počty vyučovacích hodín a tým i na počty učiteľov pre budúci školský rok. Tí, ktorých sme zastihli 29. júna a prvý júlový týždeň v škole, si oznámenie prevzali. Ostatným, ktorí už dovolenkovali, sme ich museli poslať poštou. Museli sme všetko pripraviť tak, aby to celé bolo v súlade s legislatívou. Písomná činnosť vedenia školy však pokračuje ďalej,“ vysvetľuje.
O hodinu menej
Pre odliv žiakov bude od septembra v Sliači o triedu menej šiestakov aj deviatakov, pričom zostávajúce dve triedy v jednotlivých ročníkoch neprekročia zákonom daný maximálny počet dvadsiatich ôsmich žiakov v triede.
„Je to o 59 vyučovacích hodín menej. Ak by sme chceli zachovať súčasné úväzky učiteľov v rozsahu 23 hodín týždenne, museli by sme prepustiť dva a pol učiteľa,“ hovorí riaditeľ (na snímke).
To, že bolo potrebné zrušiť jednu triedu, bolo evidentné už v predchádzajúcom školskom roku. V tomto školskom roku známky žiakov, ale aj počty odchádzajúcich detí zo školy, napríklad pre ukončenie povinnej školskej dochádzky, odchod z piateho ročníka na gymnáziá či zmenu pobytu, naznačovali, že situácia je podstatne horšia.
Oznámenie o reorganizácii dostali všetci pedagogickí zamestnanci už koncom mája, vrátane predsedu rady školy. Riaditeľ ešte čakal na záverečné hodnotenie žiakov pedagogickou radou, ktorá bola v pondelok 25. júna. V piatok 29. júna dostávali žiaci vysvedčenia.
„Mal som rôzne povinnosti v súvislosti s končiacim sa školským rokom a chcel som dodržať postup pri organizačných zmenách. Bolo potrebné vydať a zverejniť Rozhodnutie rady školy o organizačnej zmene. Pripravené oznámenia sme až potom mohli odovzdať, respektíve distribuovať poštou učiteľom,“ argumentuje.
Osobné konzultácie
Vedenie školy hľadalo optimálne riešenie spolu s odborovou organizáciou, v júni rokovali dva razy. „Na rokovaní padali rôzne návrhy, zásadne som sa však postavil proti tomu, aby sme prepustili učiteľa pred dôchodkom alebo rodiča malých detí, na rodinu ktorých by malo prepustenie vážny dosah,“ hovorí riaditeľ. Už 8. júna sa s odborármi zhodli, že prepustia učiteľku, ktorá je štyri roky v dôchodkovom veku.
Ostatným učiteľom krátili úväzky o jednu vyučovaciu hodinu. Niektorí, aby svoj úväzok naplnili, budú suplovať vychovávateľa v školskom klube detí.
„Komunikovali sme s každým pedagogickým zamestnancom. Každý učiteľ dostal ponuku, z ktorej bolo jasné, aké predmety bude v nadchádzajúcom školskom roku učiť, v ktorom ročníku a koľko hodín. Tí, ktorých krátenie úväzku postihne najviac, to sú učitelia, ktorí budú pôsobiť aj v školskom klube detí, súhlasili. Z ostatných niekoľkí návrh odmietli. Napriek tomu, že to je dôvod na zrušenie pracovného pomeru, keďže doterajší pracovný úväzok sme im nemohli garantovať, riaditeľ k tomuto kroku nepristúpil,“ dopĺňa riaditeľa jeho zástupca Miloslav Storoška. „Predložením návrhu sme im zároveň garantovali pracovný pomer aj v budúcom školskom roku. Vedeli, že výpoveď sa ich netýka,“ dodáva.
Kompromis
Viceprimátorka Sliača Ľuboslava Bieliková kroky riaditeľa školy podporuje. „Prvé informácie, ktoré som mala, boli značne skreslené. Debatovalo sa o tom už aj v obchode. Po rokovaní s riaditeľom školy minulý týždeň, ktorého sa so mnou zúčastnil primátor aj predseda školskej rady, však môžem povedať, že riaditeľ riešenie situácie pripravil profesionálne. Išiel podľa pracovno-právnej agendy krok po kroku, nezanedbal nič.“ Bieliková dodáva, že aj mestský úrad ako zriaďovateľ školy upozorňoval na nadbytok tried. Pripomína aj fakt, že personálne otázky sú výlučne v kompetencii riaditeľa školy.
Juraj Nemec zdôrazňuje, že napriek tomu hľadal kompromisy s odborovou organizáciou, meno prepusteného zamestnanca aj krátenie úväzkov je výsledok spoločnej dohody.
„Nikto nemôže povedať, že zo strany vedenia školy nešlo o korektný prístup. Niekto sa zrejme cíti ukrivdený, ale je smutné, že reaguje práve takýmto spôsobom cez noviny, pretože o rušení tried aj úväzkov všetci vedeli. Museli sme nájsť efektívne riešenie, aby škola bola podľa normatívov na žiaka životaschopná. Trápi ma, že takýmto spôsobom dávame verejne najavo, že niektorí učitelia našej školy nemajú právne vedomie na takej úrovni, na akej by ho mali mať. Škoda, že nikto z 39 učiteľov školy či vychovávateliek školského klubu detí mi od 29. júna do 12. júla nevolal, na kroky vedenia školy sa nepýtal, napriek mojim osobným stretnutiam s mnohými učiteľmi. Volala iba jedna pani učiteľka z 1. stupňa zástupkyni primátora pani Bielikovej. Tá jej situáciu vysvetlila. Žiaľ, nie je všetko pravda, čo je v liste redakcii uvedené. Čitateľ nech sám posúdi, či kroky riaditeľa školy a celého vedenia školy boli robené štandardným spôsobom. Kto vlastne konal neštandardne?“