DETVA. Výstavu 119 drobných remeselných výrobkov, ktoré na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou za uplynulých desať rokov vyrobilo 85 remeselníkov z celého Slovenska, majú v týchto dňoch možnosť vidieť návštevníci Podpolianskeho múzea v Detve.
Ako TASR povedala vedúca múzea Renáta Babicová, organizátori folklórnych slávností dali priestor tradičným ľudovým remeslám a výrobcom v rámci Jarmoku tradičných ľudových remesiel prvý raz v roku 1991. "Za 21 rokov sa na ňom vystriedali desiatky zručných rezbárov, kováčov, keramikárov, drotárov, výrobcov ľudových hudobných nástrojov, bačovského riadu či tradičných medovníkov," uviedla Babicová.
Svoje miesto tu našli výrobky z prútia a šúpolia, kože, tradičné hračky, výrobky z cesta, textilu. Popri staršej generácii remeselníkov sa dával priestor i mladšej generácii ich nasledovníkov, žiakom ZUŠ či rôznym občianskym združeniam.
Niektoré ročníky boli tematicky zamerané, napríklad rok 2001 na výšivku, rok 2003 na výrobky z hliny, keramiku, drevo a jeho rôzne spôsoby opracovania zase dominovali v roku 2007 a 2011, textilu a rôznym spôsobom spracovania vlákna sa venoval rok 2011.
Novou podnetnou myšlienkou bolo v roku 2002 to, aby výrobcovia darovali podľa vlastného výberu a možností výrobky do zbierkového fondu Podpolianskeho múzea. "Keďže v tomto roku je práve jubilejný desiaty ročník od zrodu a realizácie tejto myšlienky, rozhodli sme sa verejnosti predstaviť formou výstavy predmety, ktoré sme od výrobcov získali," konštatovala vedúca múzea.