ZVOLEN. Bývalú liečebňu tuberkulózy a respiračných ochorení na Borovej hore vo Zvolene chce Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) predať. Poslanci rozhodli o jej predaji verejnou obchodnou súťažou.
Za akú najnižšiu cenu, nie je zatiaľ jasné. Znalec pred piatimi rokmi areál na ploche veľkej takmer 30-tisíc metrov štvorcových ohodnotil na 638-tisíc eur. Súčasné vedenie BBSK dalo vypracovať aktuálny znalecký posudok, známy by mal byť do 9. júla.
Aktivisti nesúhlasia
Proti predaju sa na zasadnutí krajských poslancov postavila predsedníčka občianskeho združenia Borová hora Zora Myslivcová. Podľa nej, napísala SITA, sa lokalita s charakterom prírodnej a kultúrnej pamiatky európskeho významu rieši úplne ináč. „Nielen komu a za čo, riešia sa komplexné hodnoty. Je to tiež archeologické nálezisko prvej kategórie, kultové miesto.“ Myslivcová neverí, že súkromný vlastník bude mať záujem chrániť tieto hodnoty.
Združenie Borová hora vzniklo v roku 2005. Vytvorilo sa z petičného výboru, ktoré v roku 2001 začalo boj proti postaveniu viliek a tenisových kurtov v areáli bývalého sanatória. Myslivcová v minulosti kritizovala aj posledný znalecký posudok. Argumentovala, že znalec hodnotu areálu nedocenil.
„Borová hora je cenná pre vzácne biotopy a tiež pre jazierko s minerálnou, mierne rádioaktívnou vodou, ktorá v zime nezamŕza. Znalec však posudzoval schátrané budovy a travertínové jazierko ako obyčajné záhradné jazierko. Ide pritom o minerálny prameň, z ktorého sa Borová hora vytvorila,“ povedala nášmu týždenníku pred tromi rokmi.
Okrem jazierka sú v areáli aj dva minerálne pramene. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
Kraj, mesto ani univerzita peniaze nemajú
Sanatórium v minulosti slúžilo pre celé stredné Slovensko. V roku 1999 ho zvolenská nemocnica ako jedno zo svojich oddelení zrušila, areál odvtedy chátra. „Hľadali sme možnosti jeho využitia. Kraj na nevyhnutnú rekonštrukciu celého areálu a jeho následné prevádzkovanie nemá potrebné peniaze,“ povedal predseda BBSK Vladimír Maňka.
Pred tromi rokmi, keď ešte bývalé zastupiteľstvo BBSK odsúhlasilo predaj areálu banskobystrickej firme za 330-tisíc eur, záujem o Borovú horu prejavilo mesto Zvolen. Teraz ponuku župy na prevzatie areálu do svojho majetku odmietlo.
„Rokoval som so zástupcami mesta Zvolen aj Technickej univerzity vo Zvolene o možnej zámene nehnuteľností. Budúci vlastník bude potrebovať značné finančné zdroje na sfunkčnenie celého areálu. Dospeli sme preto k záveru, že organizácie a inštitúcie verejného sektora nemajú takéto finančné možnosti a jediný spôsob, ako tento areál nenechať naďalej chátrať, je nájsť investora, ktorý ho zhodnotí a sprístupní verejnosti. Ak sa o to nepokúsime, budeme sa naďalej iba prizerať, ako sa táto lokalita viac a viac znehodnocuje,“ dodal Maňka.
Zostane pre ľudí
Poslanci už schválili aj podmienky verejnej obchodnej súťaže. „Jednou z podmienok zapojenia sa do súťaže je predloženie investičného zámeru, ktorým bude uchádzač deklarovať, že v rámci rekonštrukcií, zveľaďovania a ďalšieho užívania areálu zabezpečí záujem mesta Zvolen zachovať areál pre verejnosť a chrániť kultúrne a prírodné bohatstvo tejto lokality. V každom prípade bude musieť budúci vlastník areálu dodržať regulatívy územného plánu mesta Zvolen,“ skonštatoval Maňka.
Ten hovorí napríklad o tom, že priestorové usporiadanie územia sa musí prispôsobiť terénnym a krajinárskym podmienkam, aby nezasiahli negatívne do panorámy súčasného krajinného prostredia.
Maňka by chcel, aby sa chátrajúci areál premenil na oddychový a aby sa prepojil s arborétom, ktoré bývalú liečebňu z veľkej časti obklopuje. Arborétum je vo vlastníctve Technickej univerzity vo Zvolene.
Pôvodne to boli kúpele
Na Borovej Hore boli od polovice 19. storočia do skončenia druhej svetovej vojny mestské liečebné kúpele. V roku 1949 areál znárodnil štát a v 50. až 70. rokoch sa z kúpeľov stalo sanatórium pre chorých na tuberkulózu. Neskôr ho spravovala zvolenská nemocnica.
Keď oddelenie zrušila, chcela areál predať za 16 miliónov korún súkromnému investorovi, ktorý tam plánoval postaviť niekoľko súkromných viliek a tenisové kurty. Svojich plánov sa aj pod tlakom aktivistov napokon vzdal.
Ministerstvo zdravotníctva v roku 2003 previedlo nemocnicu ako príspevkovú organizáciu pod BBSK a spolu s ňou areál Borovej hory. V areáli je niekoľko objektov; hlavná budova liečebne, hospodárska budova, ubytovacia a sklady.