ZVOLEN. Osud šiestich najväčších štátnych teplárenských spoločností zostáva v súčasnosti otázny. Vládny kabinet oficiálne zrušil ich privatizáciu, ktorú rozbehla bývalá vláda, a tým de facto zamedzil aj bezodplatný prevod 5-percentného podielu teplární na mestá a obce.
Či sa miestne samosprávy niekedy k podielom v teplárňach v Bratislave, Trnave, Martine, Žiline, vo Zvolene a v Košiciach dostanú, zatiaľ nie je isté. „Na tieto otázky dnes ešte nie sú odpovede,“ povedal hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
Samosprávy pred začatím privatizácie požadovali od vlády Ivety Radičovej taký podiel v teplárňach, aby mohli reálne kontrolovať kroky strategického investora. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský pripustil, že osud niektorých spoločností s účasťou štátu môže byť ešte prehodnocovaný. Zanalyzovať by sa mala napríklad budúcnosť štátneho vlastníctva v spoločnostiach SAD, o budúcnosti teplární sa však nezmienil.
Privatizácia teplárenských spoločností a prevod časti ich akcií na mestá a obce pripomína nekonečný príbeh. O najväčšie slovenské teplárenské spoločnosti bol zo strany investorov veľký záujem. Pri prvom (Dzurindovom) pokuse ich privatizácie prejavilo o teplárne záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov.
Aj pri začatí predaja teplární minulou vládou mali o naše teplárne záujem takmer všetky významné európske energetické koncerny. Za predaj teplární očakávalo vedenie FNM 160 až 200 miliónov eur.