SLIAČ. Letisko Sliač, a. s., sa opäť pokúša o zriadenie pravidelných leteckých liniek do Prahy a Viedne. Verejné súťaže na výber prevádzkovateľa oboch spojení chce začať v priebehu júla. Letecký prepravca by mal na týchto trasách zabezpečiť v pracovných dňoch minimálne päť letov týždenne, so zabezpečením priameho pokračovania do požadovaných cieľových destinácií a s vhodným typom lietadla na regionálnu dopravu. Predpokladané náklady na prevádzku každej z plánovaných liniek sú 1,1 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) ročne a letisko ich plánuje financovať s podporou štátu.
"Zmyslom verejnej súťaže je prispôsobiť podmienky tak, aby sa nám do obstarávania prihlásilo čo najviac záujemcov v rámci európskej leteckej dopravy. Práve pre zložitú situáciu v leteckej doprave sa pokúšame hľadať priestor na realizáciu pravidelnej linky zo Sliača viacerými spôsobmi. Verejný tender je jednou z možností," informoval obchodný riaditeľ Letiska Sliač Milan Ligoš. Letisko sa nedávno zúčastnilo na konferencii leteckých spoločností a letísk v estónskom Talline Routes Europe 2012, a preto vzhľadom na požiadavky spoločností získať leteckého prepravcu nebude jednoduché.
Sliačske letisko už predbežne informovalo o príprave tendrov na výber prevádzkovateľov liniek do českej a rakúskej metropoly. Chce tak získať čas a priestor pre prezentáciu najlepších podmienok, ako aj potenciálneho záujmu prepravcov. Európska legislatíva neumožňuje, aby letisko zvýhodňovalo niektorého prepravcu. "Zmysel subvencie pravidelnej linky je postavený na tom, že musí to byť legálne aj s podporou štátu. Ak letisko vyhlási verejný tender na realizáciu pravidelnej linky, je možné následne požiadať štát o subvenciu. Ak nebude súťaž, nemôžeme sa o to ani pokúsiť," dodal Ligoš. Keďže stredné Slovensko potrebuje pravidelné lety, hľadajú rôzne alternatívy. Letisko počíta s podporou štátu, ale aj regiónu, miest, obcí a turistických organizácií.
Predpokladané ročné náklady plánovaných liniek zo Sliača do Prahy a Viedne vo výške 1,1 mil. eur bez DPH predstavujú sumu, ktorú podľa letiska nebude mať letecký prepravca záujem znášať. "Je to maximálna výška, ktorú bude môcť letecký prepravca požadovať ako možné zdieľanie rizika. Dúfame, že súťaž vygeneruje lepšie a výhodnejšie podmienky," očakáva Ligoš. Napríklad, Letisková spoločnosť Žilina, a.s., ktorá vyhlásila v marci tender na zabezpečenie pravidelnej linky do Prahy, ohodnotila túto sumu na 1,4 mil. eur. O pravidelné lety zo Sliača by podľa Ligoša mohli mať záujem najmä stredoeurópski regionálni prepravcovia. Ak nikto neprejaví záujem, rozhodnú sa pre inú cestu a túto alternatívu vyčiarknu zo zoznamu všetkých možností pri rozvíjaní liniek. Podľa obchodného riaditeľa letiska by to nebola prehra ale skôr otvorenie nových možností pre zriadenie pravidelných liniek.
Sliač v minulosti už mal pravidelné letecké spojenie s Prahou. Linka však z viacerých dôvodov nebola úspešná, nielen pre neefektívne využitie, ale aj zameranie na bežných cestujúcich. Podľa analýzy, ktorú letisko nedávno urobilo, deväť z desiatich ľudí v regióne by chcelo letieť zo Sliača pre blízkosť letiska a cenu letenky. "Musíme linku priniesť ľuďom, nie ľudí k linke," tvrdí Ligoš. V minulosti podľa neho chýbala aj marketingová podpora linky. "Bez toho linka fungovať nebude. Ak si niekto v regióne myslí, že stačí subvencia, to je mýtus," dodal obchodný riaditeľ sliačskeho letiska.
Letisku nevyšiel pokus o otvorenie pravidelnej linky zo Sliača do Viedne, ktorú mala prevádzkovať česká spoločnosť Job Air z Ostravy. Nedávno zastavila všetky pravidelné lety z Prahy z dôvodu nerentabilnosti. Krajský súd v Ostrave rozhodol v máji o úpadku aeroliniek, ale aerolínie uviedli, že sa pokúsia zachrániť.
Rezort dopravy oznámil, že Letisko Sliač mu zatiaľ nepredložilo projekt na pravidelné linky do Prahy a Viedne. "V prípade, že je na trhu dostatočný potenciál na otvorenie linky, letecké spoločnosti ju otvoria bez účasti v tendri. V prípade, že takýto potenciál nie je, linka nie je pre letecké spoločnosti ekonomicky efektívna a štát alebo región majú na nej záujem, je možné vyhlásiť službu vo verejnom záujme. Takáto služba je spojená s dotáciami pre letecké spoločnosti," uviedla pre agentúru SITA Katarína Šimková z tlačového odboru ministerstva dopravy.
Zásady vyhlásenia takéhoto tendra určuje európske nariadenie o spoločných pravidlách prevádzky leteckých dopravných služieb z 24. septembra 2008. "V praxi sa služba vo verejnom záujme v Európskej únii vyhlasuje vtedy, ak je potrebné zabezpečiť letecké spojenie do miest, ktoré sú inak neprístupné a nemôžu využiť iné druhy dopravy. Napríklad v Nórsku do odľahlých miest na severe alebo letecká linka z ostrovného štátu. Letecký dopravca, ktorý vyhrá tender na určenú trať, bude dotovaný zo štátneho rozpočtu," informoval rezort dopravy. To nevylučuje, že by nemohla byť realizovaná služba vo verejnom záujme aj na Slovensku. Aby štát dotoval takéto linky, musí ísť naozaj o verejný záujem a má na to peniaze v rozpočte.
"Ministerstvo v súčasnosti analyzuje možnosti podpory regionálnych letísk aj v kontexte programového vyhlásenia vlády. Zatiaľ nie je prijatá definitívna koncepcia pre malé letiská, medzi ktoré patrí aj Letisko Sliač," uzavrela Šimková.