Naša armáda má orly, rysy, koňa aj nosorožca

Útvary slovenskej armády vo svojich znakoch s obľubou využívajú zvieracie motívy. Vo Zvolene od zvieracej tematiky upustili.

V znakoch vojenských útvarov často dominuje motív zástupcov zvieracej ríše.

Ako prvý zástupca zvieracej ríše sa na vojenský znak slovenských ozbrojených síl predral orol, a to už v roku 1994. Dominuje znaku 5. pluku Špeciálneho určenia Žilina. Dravec má rozovreté krídla a v pazúroch zviera štít s rukoväťou meča. Ako symbol prieskumníkov trónil tento kráľ vtáčej ríše aj v znaku už zrušeného 2. prieskumného práporu Bardejov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ar6596.jpgČastejšie ako orol sa v znakoch objavuje orlica - vo svojom „erbe“ ju má letecká základňa Sliač (na snímke agentúry SITA), ako aj Veliteľstvo Vzdušných síl OS SR, či Základná výcviková škola Martin.

SkryťVypnúť reklamu

„V prípade zložiek vzdušných síl si ju zvolili preto, že orlica s roztiahnutými krídlami je symbolom letectva. V znaku veliteľstva orlica vzlieta, čo symbolizuje pripravenosť tejto časti armády na obranu vzdušného priestoru,“ objasnil symboliku hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Do sveta dravcov siahla aj vojenská kontrarozviedka (VOS). V jej znaku letí jastrab, ktorému sa podarilo pazúrmi uloviť hada. Výjav je preneseným zobrazením činnosti a zamerania obranného spravodajstva. Had v inom, pre znakoslovie častejšom význame, zas dominuje v logách viacerých armádnych zdravotníckych útvarov.

Na označení Akadémie ozbrojených síl M. R. Štefánika sa vyníma múdra sova, jeden vojenský útvar siahol aj po mytologickom zástupcovi „okrídleného“ sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Bájneho vtáka Fénixa má vo svojom znaku Multifunkčný prápor Hlohovec. Podľa Vangu je v tomto prípade symbolika tiež namieste. „Tento prápor disponuje spôsobilosťami vybudovať komplexné logistické zabezpečenie jednotiek v poli, tam, kde predtým nič nebolo, akoby z popola,“ vysvetlil hovorca.

Niektoré letecké zložky v znakoch majú len abstraktné krídla, ktoré sa k žiadnemu vtákovi nepriraďujú.

Obľúbený je rys

Obľúbenou šelmou v slovenských vojenských znakoch je rys. Má napríklad symbolizovať silu, rýchlosť, mrštnosť, vytrvalosť a odvahu príslušníkov 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch, ktorá má vo svojom znaku siluetu hlavy tohto obyvateľa našich lesov. Rys ostrovid symbolizuje aj ich kolegov z 2. mechanizovanej brigády Prešov.

Aj najlepší priateľ človeka pes sa pozerá hneď z dvoch vojenských znakov. Strážny pes v logu Mechanizovaného práporu Trebišov znázorňuje jeho stmelenosť a súdržnosť, odvahu, rýchlosť a vytrvalosť. Ako svojho spolubojovníka majú psa v znaku kynológovia vojenskej polície z vojenského výcvikového strediska Hronsek.

SkryťVypnúť reklamu

Z mestského erbu Levíc sa do znaku tamojšieho mechanizovaného práporu prepracoval vzpriamený korunovaný lev s trojitým chvostom. Vysokohorský kamzík si v minulosti „odskočil“ ako symbol podtatranského regiónu do znaku niekdajšej 2. mobilizačnej základne Kežmarok, v označení ho mala aj Mnohonárodná česko-poľsko-slovenská brigáda v Topoľčanoch.

Ušľachtilý biely kôň cvála vo vojenskom znaku martinského mechanizovaného práporu, ktorý bol ešte ako prápor okamžitej reakcie prvým plne profesionálnym útvarom na Slovensku. Symbolika má v tomto prípade aj historické pozadie; jazdecké jednotky boli predchodcami síl rýchleho nasadenia. Navyše toto rýchle zviera je aj v erbe mesta Martin.

Vo Zvolene od zvieracej tematiky upustili

Menšie zvieratká symbolizujú, resp. symbolizovali jednotky vo Zvolene a Rožňave. Predchodkyňa súčasnej zvolenskej brigády velenia, riadenia a prieskumu mala v znaku strieborného netopiera, ktorý sa vyznačuje výbornou orientáciou pomocu odrazu vĺn, čo využívajú aj radisti. V súčasnosti nový útvar má v logu stíhačku a obraz z radara, od zvieracej symboliky upustili. Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Rožňava zas charakterizuje plaz; salamandra škvrnitá s troma čiernymi škvrnami.

Opačnou cestou sa vydali vojenskí „dopraváci“ z Hlohovca, ktorí sú schopní prepravovať sa a svojimi mechanizmami manipulovať s ťažkými nákladnými kontajnermi. Tamojší dopravný prápor si preto dal do znaku „ťažkotonážnika“ nosorožca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 121
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 921
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 994
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 694
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 059
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 052
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu