ZVOLEN. Ešte nezmizli stopy po cirkuse Budapešť, a vo Zvolene stálo ďalšie šapitó. Tentoraz sa cirkusanti výnimočne rozložili na voľnom priestranstve na sídlisku Západ, kde by obyvateľom nemali prekážať. Predsa sa však našli takí, ktorí ani s týmto cirkusom nie sú spokojní. Nezáleží im totiž na tom, kde cirkus stojí a čo po ňom zostane, ale na tom, čo sa v ňom deje.
Tichý protest
Skupina aktivistov sa rozhodla upozorniť na cirkusovú drezúru, pri ktorej dochádza k týraniu zvierat. Hodinu pred prvým predstavením zorganizovali pred cirkusom tichý protest, ktorým chceli informovať ľudí, že návštevou podporujú utrpenie zvierat.
„Protest priamo pred cirkusom je len jedna z aktivít, ako ukázať pravdu verejnosti. V prvom rade sa snažím robiť osvetu a informovať ľudí o skutočnom živote cirkusových zvierat. Napríklad šírením informácií cez sociálne siete. Na protest síce neprišlo veľa ľudí, ale aj morálna podpora a šírenie informácií sú dôležité. Na naše aktivity počúvame mnoho pozitívnych ohlasov. Podpora zo strany verejnosti je teda veľmi silná a verím, že bude len rásť,“ povedala iniciátorka zvolenskej cirkusovej antikampane Kristína Šupinová.
Aktivistov vyhnala polícia
Aktivisti protestovali pokojne, protest však predčasne ukončila hliadka polície. Strážcovia zákona ich upozornili, že protestnú akciu treba vopred nahlásiť na mestskom úrade, čo neurobili, a preto museli zbaliť transparenty a miesto opustiť.
Vo svojich aktivitách napriek tomu plánujú pokračovať, a to rozdávaním informačných letákov a zbieraním podpisov pod petíciu proti cirkusom so zvieratami, ktorej autorom je Sloboda zvierat. Cieľom aktivistov na Slovensku je zmena legislatívy, ktorá by úplne zakázala cirkusy so zvieratami.
Iniciujú zmenu zákona
„Na zmenu zákona najprv treba tlak zo strany verejnosti a ten sa dá vyvolať, len ak sa ľudia dozvedia pravdu o cirkusoch so zvieratami a pochopia, aké sú kruté a nezmyselné. Ľudia podporujú cirkusy so zvieratami aj tým, keď sú ticho. Ako sa dá niečo zmeniť, ak nikto nič nepovie? Možností je predsa veľa,“ hovorí Kristína Šupinová.
Je otázne, či sa niekoľkým aktivistom podarí zmeniť verejnú mienku v celej krajine. Cirkusy majú tradíciu už mnoho generácií a vždy boli považované za miesto, kde sa sny stávajú skutočnosťou. Preto môže byť ťažké presvedčiť ľudí, a najmä deti, že skrotené a predsa majestátne tigre sú vlastne týrané zvieratá, ktoré životom v cirkuse trpia.
Autor: Ivana Šalgová