KRIVÁŇ. Nedeľu možno tráviť rôznymi spôsobmi. So sprejom v ruke, navyše v úzkom železničnom podchode, to chce určitú dávku nadšenia pre činnosť, ktorú v dotyčnom podchode človek robí.
Banskobystričan Tomáš Golha učí na zvolenskej súkromnej umeleckej škole a krivánskym podchodom možno nikdy v živote nemusel prejsť. Napriek tomu neváhal, keď dostal možnosť pretvoriť toto bezútešné miesto na niečo ľudskejšie. „V rámci workshopu sme sa rozhodli skrášliť tento podchod. Doteraz ho „zdobili“ rôzne nápisy,“ povedal Tomáš. Nasprejované sa rozhodli prekryť ďalšími farbami a na stenách vytvorili grafiti. Pomohli žiaci krivánskej základnej školy, ktorí si pripravili vlastné návrhy. Pomohli aj sprejeri z Detvy, nielen vlastnými návrhmi, ale aj priložením ruky k dielu. Tomáš nám stručne vysvetlil, čo v Kriváni robí, no s ďalšími podrobnosťami nás odkázal na človeka, ktorý všetko zorganizoval.
„Rozmýšľal som o tom už dávnejšie. Chcel som, aby ľudia získali vzťah k prostrediu okolo nás. A tento náš krivánsky podchod bol dlhé roky zdevastovaný. Viem, že sú za tým väčšinou mladí ľudia, preto som rozmýšľal o ich zapojení. Aby si to prostredie upravili, no neničili,“ vysvetlil Jozef Gáborík.
Stretol sa s učiteľkou výtvarnej výchovy v krivánskej škole, s ktorou oslovili deti a nakoniec aj vybrali návrhy. Niektoré deti tieto návrhy aj samé nanášali na stenu podchodu. Starosta obce nielenže nič nenamietal, dokonca vybavil aj povolenie od železníc, ktorých majetkom podchod je.
Po skrášlení podchodu Jozef Gáborík neplánoval žiadnu ďalšiu umeleckú akciu, no ani ju nevylučoval: „Keby bola požiadavka, zorganizovali by sme to. Určite by som si nezobral na svedomie vymaľovanie plôch, na ktoré nemáme povolenie od majiteľa.“