KRUPINA. Resocializačné centrum pre ľudí liečených z drogových závislostí, ktoré sídlilo v Banskej Bystrici, zmenilo svoje sídlo. Zariadenie so sedemnástimi klientmi a personálom sa usídlilo vo veľkom rodinnom dome v radovej zástavbe na okraji Krupiny. Mesto s tým nesúhlasí. Argumentuje, že do obytnej štvrti takéto zariadenie nepatrí.
Bez povolení
Zariadenie sa do Krupiny presťahovalo v polovici apríla. Bez súhlasu mesta. „Až s odstupom času prišla od resocializačného centra na samosprávu, konkrétne na stavebný úrad, žiadosť o povolenie na zmenu užívania stavby. K tomu bolo centrum povinné doložiť aj ďalšie súhlasné stanoviská, ktoré sú súčasťou povoľovacieho procesu, napríklad od regionálneho úradu verejného zdravotníctva či od hygienika. Doteraz ich nepredložilo a konanie je momentálne pravdepodobne zastavené. Napriek tomu tam centrum reálne funguje,“ povedal hovorca mesta Adrián Špánik.
Ak by zariadenie získalo všetky potrebné súhlasné stanoviská, stavebný úrad súhlasiť nemusí.
Iná lokalita
So situovaním sanatória medzi rodinnými domami nesúhlasí ani architektka mesta. Argumentuje, že jeho umiestnenie nie je v súlade so schváleným územným plánom Krupiny, pretože táto časť mesta je určená na bývanie.
„Nemáme problém s charakterom zariadenia, nemalo by však sídliť v takej husto obývanej zóne. Napríklad, na krupinských lazoch sú na to ideálne podmienky,“ povedal STV primátor Radoslav Vazan.
Rodinný dom, ktorý centrum obýva, nespĺňa podľa vedenia mesta parametre na prevádzku takéhoto zariadenia a s takým veľkým počtom ľudí.
Riaditeľka centra s nami hovoriť nechcela, vyjadrí sa, povedala, neskôr.
Názory pre aj proti
Obyvatelia ulice sa vraj mestu sťažujú, z klientov zariadenia majú obavy. „Neboli to písomné sťažnosti, také neevidujeme, len ústne,“ povedal hovorca.
Jane Bartkovej zariadenie neprekáža, býva v jeho blízkosti. „Stretávame mládež odtiaľ. Sú úctiví, vždy sa pozdravia. Nie sú pod žiadnymi narkotikami. Dlho sme ani nevedeli, že tu takáto komunita je. Nie sú konfliktní a nikto z blízkych susedov nič proti nim nemá, rozprávali sme sa o tom,“ povedala. „Dnešná doba je veľmi ťažká, nie každý svoje problémy psychicky zvláda a namiesto toho, aby vyhľadal odbornú pomoc psychológa či psychiatra, siahne po alkohole či iných drogách. To sa môže stať komukoľvek.“
Iná suseda, meno nepovedala, však nesúhlasne krútiac hlavou skonštatovala: „Je ich tam veľa. Veľmi veľa. A človek nikdy nevie, čo môže od nich čakať.“
Podľa našich zistení je centrum určené pre 16- až 18-ročných klientov po liečbe drogových závislostí. Resocializačný pobyt v ňom trvá rok.
Tabuľa, že ide o resocializačné zariadenie, na budove nie je.