ZVOLEN. Viac ako dve stovky detí zo šiestich folklórnych súborov zaplnili ľudovou hudbou, piesňami i tancom počas dvoch dní zvolenské námestie aj javiská škôl a niektorých inštitúcií. Medzinárodný detský folklórny festival, ktorý vo Zvolene vznikol v roku 2001, si zapísal jubilejný desiaty ročník.
Z avizovaných hostí neprišla pre smútok v súbore Rómka z Detvy. Okrem súboru z moravského Starého Města tento rok pre krátenú dotáciu z mestskej kasy na festival diváci kultúru iných krajín nevideli.
Zakladateľka festivalu Mária Mázorová si pritom myslí, že jediný zahraničný súbor z Čiech ťažko považovať za návštevu z cudziny, na to sú nám Moravania príliš blízki.
Len štvorročné deti
V krojoch roztancovali a rozospievali námestie deti vo veku od štyroch do šestnástich rokov. Tie najmladšie tancujú vo zvolenskom súbore Huncútik pri súkromnej škole a sú už tradičným spestrením festivalu.
Len o niečo staršie deti, približne šesťročné, pricestovali so súborom Ďumbier z Liptovského Mikuláša.
Od roku 2008 sa festival koná každý druhý rok; strieda sa s festivalom vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen. Doteraz na ňom zvyčajne vystupovali štyri slovenské a štyri zahraničné súbory.
Hostiteľom detí sú každoročne ich rovesníci z Detského folklórneho súboru železničiarov Zornička vo Zvolene, ktorý v septembri oslávi štyridsiate piate výročie svojej existencie.
Záujem slabne
Podnietiť záujem detí o pestovanie folklórnych tradícií porovnaním so zahraničím, to je jeden zo zámerov festivalu. „Je to v súlade s vyhlásením organizácie UNESCO. Je to tiež získavanie nových poznatkov a vznik nových detských priateľstiev,“ hovorí Mázorová, ktorá založila aj súbor Zornička.
V prvých rokoch jeho existencie bol záujem detí o súbor oveľa väčší. „Je to zrejme dané aj tým, že vtedy ešte nemali toľko možností inak využívať voľný čas. Na dvojdňovom konkurze sme vtedy mávali okolo 180 detí, dnes je ich podstatne menej, ale stále dosť na to, aby súbor mohol pokračovať. Dnes je v ňom okolo 50 detí, okrem toho máme prípravku. Sme radi, že aj dnes prichádzajú deti zo skutočného záujmu o ľudové tradície.“
Silnú tradíciu majú detské folklórne festivaly najmä v Taliansku a vo Francúzsku, ale aj v Nemecku a Holandsku. Z krajín niekdajšieho východného bloku je to Poľsko a aj prvý takýto festival usporiadali práve naši severní susedia.
Vidiečanova Habovka
V sobotu, druhý deň po skončení festivalu, vycestovala Zornička na národnostné dni v Maďarsku.
Deväťčlennú ľudovú hudbu Zorničky čaká tento víkend v Habovke na Orave celoslovenská súťaž Vidiečanova Habovka, ktorá je prehliadkou detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov.
Zorničkári sa na súťaž prepracovali po víťazstve v okresnom a následne krajskom kole. „Súťažili sme s podpolianskou muzikou Ja do hory nepôjdem. Sú to také husľové prekáračky,“ hovorí vedúci ľudovej hudby Milan Hronček.
Dievčatá zo Zorničky sa pripravujú na vystúpenie. Vľavo hore dievčatko z Huncútika, pod ňou muzikant zo Zorničky. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ