DETVA. Štyri zváracie pracoviská vytvorili organizátori súťaže zváračov na detvianskom zimnom štadióne. V nich sa postupne vystriedalo dvadsať prihlásených zváračov. Popri Slovákoch sa predstavili dvaja zvárači z Poľska a jeden zo Srbska. Ich úlohou bolo pozvárať logo Podpolianskych strojární.
Pomohla kvalifikácia
Medzi našimi mali prevahu domáci zvárači z PPS Group, z nich štyria postúpili do druhého – už finálového kola. Ján Vajs, Peter Rumanko, Tomáš Golian a Peter Melich už pri zváraní mohli pomýšľať na hlavnú výhru – osobné auto Citroën. Zamestnancom PPS-ky zrejme pomohla kvalifikácia, pri ktorej si zváranie firemného loga vyskúšali. Úplne najlepšie si ho natrénoval Ján Vajs, ktorý sa stal novým majiteľom auta.
Robot je lepší
Kontrolu zvarov mali na starosti odborníci z Výskumného ústavu zváračského v Bratislave. Po prvej, vizuálnej kontrole premerali rozmery zvarov a potom ultrazvukom skontrolovali vnútornú celistvosť každého zvaru.
Vývoj ide dopredu aj vo zváracích technológiách. Pribúdajú robotizované pracoviská, ktorým zvárač iba ťažko môže konkurovať. „Robotizácia dnes postupuje dopredu a sú podniky, ktoré sú priam presýtené robotmi, ako napríklad automobilky,“ dodal Jozef Horník. V takomto prostredí môže človek iba ťažko robotom konkurovať. „Robot môže pracovať non-stop, nepotrebuje žiadne prestávky,“ vysvetlil dôvody Horník. A spoľahlivosť je u robotov tiež vyššia. Našťastie pre zváračov, do sobotňajšej súťaže sa žiaden robot neprihlásil.
V lete je to náročnejšie
Cez kvalifikáciu vo fabrike prešiel aj Anton Cvanciger. A to už samo osebe považoval za úspech. Zváračom je päť rokov, prakticky od školy. „Nenarobím sa tak fyzicky ,ako napríklad niekde na stavbe, no aj tak je to náročné,“ priznal Anton. Aj keď sú ochranné prostriedky pre zváračov podstatne kvalitnejšie ako v minulosti, stále je to veľmi tvrdá práca. Z ôsmich hodín pracovnej zmeny pripadá na samotné zváranie niekedy aj šesť a pol až sedem hodín. Raz také náročné je zváranie v letných mesiacoch. Ťažké montérky neprepúšťajú ani pot, k tomu treba pripočítať rôzne kožené doplnky, bez ktorých zvárač nemôže robiť svoju robotu
Najlepšie súťažné vzorky skončia v adaptačnom centre PPS-ky, v ktorom pripravujú zváračov. „Slúži tiež na zhodnotenie kvality zváračov, ktorí k nám prichádzajú. Každý nový zvárač musí prejsť skúškami v adaptačnom centre,“ doplnil Vladimír Ľalík, riaditeľ Úseku kvality PPS Group.