STOŽOK. Športový areál v Stožku v sobotu privítal päťdesiatosem súťažných družstiev rôzneho zloženia, čo bol v histórii podujatia rekordný počet. „V tomto ročníku sme súťaž rozšírili o Tradičnú chuť Stožku. Naše ženičky robili krapne, rezance, pagáče, buchty, lokše. Všetky recepty predvádzali pred mladými ženami, aby sa ich aj ony naučili variť,“ vysvetlila starostka Stožku Jana Klimová.
Aj keď bola súťažná plocha priam preplnená kotlíkmi, obec pre hostí pripravila päť päťdesiatlitrových kotlov gulášu.
Guláše zmiešali
„Aký guláš sme navarili? Predsa výborný,“ povedal nám s úsmevom Miroslav Feješ z Detvy. Jeho tím reprezentoval Spolok Detvan. V gulášoch spolku sa stretli mladý srnec a mladý býček. Pre istotu navarili guláše dva, jeden pre ženy, jemnejší, a druhý ostrejší, pre mužské osadenstvo. Zbytočná námaha, nakoniec oba aj tak zmiešali a mix ponúkli porote. Oplatilo sa, skončili na šiestom mieste. „Robili sme ho tradičným spôsobom, bez akýchkoľvek umelých pochutín,“ vysvetlil Miroslav Feješ, ktorému pri kotloch najviac pomáhali Krnáčovci – Jozef a Ľudovít.
Každý guláš je iný
Vlaňajší víťazi zastupovali obec Veľká Ves a ani tento rok neexperimentovali. „Varíme taký istý guláš ako vlani – zo štyroch druhov mäsa,“ povedal Ján Haferník.
Družstvo od Lučenca bolo jedným z najhlučnejších, hudba, spev a dobrá nálada sa spod prístrešku šírila do okolia. „Chodíme na viaceré akcie, na ktorých sa varí, napríklad na klobásy a halušky. Najväčší úspech sme ale dosiahli vo varení gulášu,“ dodal Haferník. Podľa neho nejde o víťazstvo, ale o zábavu v kruhu priateľov.
Predsedom poroty bol aj tento rok Jaroslav Bystriansky. Pred vyhlasovaním víťazov ešte upozornil súťažiacich na najväčšie chyby, ktoré porota neodpúšťala: „Do gulášu netreba dávať žiadne voňavé korenia ako napríklad oregáno. Iba pokazia jeho chuť.“ Ďalším pravidlom, ktoré nie všetci dodržali je, že guláš sa nezalieva iba čistou vodou ale aj vývarom. „Vtedy je guláš dobrý,“ dodal Bystriansky.
Zvíťazil hovädzí
Jozef Zošiak a traja kamaráti zo Zvolena prišli do Stožku variť guláš po prvý raz a hneď zvíťazili. Práve tímovú prácu pri kotlíku zdôrazňoval aj Zošiak, veď jeho tím je zohratý nielen pri varení, ale aj počas pracovného týždňa. Všetci pracujú spolu na stavbe.
Víťazný guláš bol z hovädzieho mäsa, ďalšie ingrediencie si víťazi nechali pre seba. „To sa neprezrádza,“ doplnil s úsmevom člen víťazného družstva a z reproduktorov zaznela hokejová hymna „Nech Bože dá“.