ZVOLEN. Ústrednou témou snemu Únie miest Slovenska, ktorý bude 29. júna v Bratislave, bude „mesto ako centrum regiónu“. Uviedol to po dnešnom rokovaní prezídia únie, ktorého hlavnou témou bola príprava snemu, jej prvý viceprezident a bratislavský primátor Milan Ftáčnik.
„Týmto mottom naznačujeme, že mestá sú tie, ktoré sa spájajú s ekonomickým, vedeckým, ale aj kultúrnym rozvojom, ale nijako sa neodťahujú od prostredia, v ktorom žijú. Práve naopak, uvedomujú si, že sú prirodzenými centrami aj pre obce, s ktorými tvoria jeden celok,“ povedal Ftáčnik. Dodal, že sa to týka napríklad zavádzania integrovanej dopravy v regiónoch.
Na sneme by sa mala Únia miest Slovenska venovať aj pripravovaným zmenám zákonov. Chce napríklad aktívne participovať na príprave nového stavebného zákona, svoje predstavy chce presadiť aj pri pripravovanej reforme verejnej správy. Od vlády únia naďalej požaduje audit kompetencií samospráv a ich financovania.
„Mali by sme začať prenesenými kompetenciami. Vypočítame si, čo všetko samosprávy robia a koľko na to dostávajú zo štátu peňazí. My sme presvedčení, že je to nedostatočné. Napríklad stavebné konanie, ktoré samosprávy v mene štátu vykonávajú, nie je dostatočne finančne zabezpečené. Predpokladáme, že objektívny audit to ukáže, že to nie je len naše tvrdenie, ale samotná vláda sa o tom bude môcť presvedčiť. A potom očakávame aj konkrétne kroky, ako túto situáciu riešiť,“ povedal Ftáčnik.
Podľa viceprezidenta Únie miest Slovenska a trnavského primátora Vladimíra Butka majú samosprávy kompetencie stavebného úradu kryté od štátu len priemerne z dvoch tretín. „Takýchto vecí je viacej. Zákonom sa znížil počet detí v škôlkach a aby sme umiestnili ten istý počet detí, bolo treba viacej škôlok, viacej učiteliek a s tým spojené prevádzkové a mzdové náklady,“ povedal Butko s tým, že o potrebe auditu prenesených kompetencií hovorila už minulá vláda.
Únia miest Slovenska tiež očakáva, že v programovacom období 2014 – 2020 sa vytvorí väčší priestor na čerpanie financií z eurofodov pre mestá a obce, než je to v aktuálnom programovacom období. „Pretože sme sa ukázali ako dobrí prijímatelia. Vieme efektívne pripraviť projekty, efektívne čerpať peniaze a teda aj v budúcnosti môžeme prispieť k znižovaniu regionálnych rozdielov a rozvoju našich miest a obcí,“ povedal Ftáčnik. Butko dodal, že mestá napriek veľkým byrokratickým prekážkami zo strany riadiacich orgánov čerpajú v porovnaní s inými subjektmi zdroje z eurofondov nadpriemerne.
Únia miest Slovenska sa má na júnovom sneme venovať aj téme zvyšovania energetickej efektívnosti miest, ktoré by malo byť ich kľúčovým programom z hľadiska dlhodobých investícií. Únia pripravila dohovor primátorov na znižovaní spotreby energie vo všetkých oblastiach, ktoré majú mestá v kompetencii, a každé zapojené mesto si urobí vlastný akčný plán, ako svoju energetickú efektívnosť zvyšovať. Zatiaľ sa podľa Ftáčnika k tomuto dohovoru pripojilo šesť zo 144 slovenských miest.