ZVOLEN. Kým niektoré slovenské daňové úrady avizovali, že preplatky z daní z príjmu pre problémy s nefungujúcim počítačovým systémom do 11. mája vrátiť nestihnú, vo Zvolene vyzerá situácia priaznivo. Na úrade robili nadčasy, pracovali cez sviatky. Vedúca zvolenskej pobočky Daňového úradu v Banskej Bystrici Helena Bullová hovorí, že termín nie je ohrozený.
Ak niekto preplatok v termíne nedostane, tak z dôvodu chybne alebo nedostatočne vyplneného daňového priznania.
Cez víkendy aj sviatky
Termín 11. máj vyplýva daňovým úradom zo zákona. Aby ho zvolenská pobočka daňového úradu stihla, pracovali v sobotu aj cez sviatky. Prvého aj ôsmeho mája. Bullová však hovorí, že rovnakú situáciu zažívajú každý rok.
„Keď si každý myslí, že máme po žatve, pre nás sa s koncom marca najviac práce ešte len začína. Samozrejme, aj tento rok si mnohí nechali podanie daňového priznania na posledné dni, aj keď o čosi menej ako pred rokom. Čo sa však týka návalu práce, je zhruba rovnaký ako v minulosti,“ konštatuje.
Cez víkendy „ťahali“ aj v predchádzajúcich rokoch. „Je to nárazová práca každý rok v tomto období. Musíme skontrolovať každé daňové priznanie a lehota na vrátenie daní je krátka.“
Chybné daňové priznania nebývajú výnimočnosťou. V tom prípade daňový úrad daňovníka vyzve, aby si priznanie opravil, či doložil chýbajúce údaje. Až potom mu môže preplatok vyplatiť. „Takých prípadov je dosť každý rok. Najmä, ak vypĺňajú formuláre ručne, pretože pri elektronických aplikáciách za daňovníka vyplní všetky súčty, vypočíta výšku dane a upozorní, ak na vyplnenie niektorých položiek zabudol.“
Takmer štrnásťtisíc priznaní
Zvolenská pobočka daňového úradu prijala do konca marca vyše 13 700 daňových priznaní, zhruba o 2800 menej ako pred rokom.
Pomerne veľký rozdiel Bullová vidí predovšetkým v tom, že za minulý rok už štát nevracia zrazenú daň z úrokov na vkladnej knižke či na bankovom účte. Toto dobrovoľné daňové priznanie využívali najmä dôchodcovia. Výrazne menej, asi o 2300, totiž zaevidovali práve daňových priznaní typu B.
Priznaní typu A pre fyzické osoby zaregistrovali o jedenásť viac ako v predchádzajúcom roku, priznaní právnických osôb o 500 menej. Štatistiku tiež sčasti ovplyvnila možnosť odkladu podania daňového priznania, ktorú v tomto roku mohli využiť aj fyzické osoby. O odklad požiadalo 1300 daňovníkov a daňových subjektov.
Nielen dane z príjmov
Dane z príjmov nie sú jedinou oblasťou, ktorá daňový úrad v týchto dňoch zamestnáva. Sú to tiež priznania na DPH, prehľady zo závislej činnosti, kde sa od januára t. r. zmenila povinnosť podávať ich mesačne, hlásenia zo závislej činnosti a daň z motorových vozidiel. Nárazovú prácu im prináša aj možnosť darovania dvoch percent zo zaplatenej dane z príjmu.
„Do konca apríla mohli venovať svoje dve percentá zamestnanci, ktorí požiadali zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane z príjmov. Ostatní v čase, keď podávali daňové priznanie,“ hovorí Bullová. „Túto možnosť vyžilo veľmi veľa daňovníkov. Presné čísla budeme vedieť až po spracovaní daňových priznaní a vyhlásení. Ale dnes už vieme, že najmä počet podaných vyhlásení o poukázaní sumy do výšky dvoch percent zaplatenej dane je nepomerne vyšší oproti minulému roku.“
Práve na túto agendu využili dvoch absolventov z úradu práce. „Absolventskú prax u nás robia mladí pravidelne, no využiť ich môžeme len na vymedzený okruh prác. S daňovými priznaniami nám pomôcť nemôžu, porušili by sme daňové tajomstvo,“ vysvetľuje Bullová.