ZVOLEN. Pamiatku ľudí, ktorí museli počas druhej svetovej vojny opustiť Zvolen, pripomína v meste Park zabudnutých susedov.
Dominuje mu pamätník v podobe plačúcej fontány, symbolizujúcej slzy za ľuďmi s tragickými osudmi. Jej autor, architekt Igor Faško pripomenul, že zároveň vyjadruje očistnú funkciu, dávajúcu nový život.
Park vznikol na nedávno zmodernizovanej Tehelnej ulici. Na jej začiatku osadili pylón s textom, ktorý vysvetľuje symboliku parku.
„V jeho názve sú zachytené ťažké časy pre ľudí v rokoch 1938 – 1945, keď mnohí nesúhlasili s fašistickým režimom a nedobrovoľne museli opustiť svoje domovy,“ povedal autor projektu, podpredseda Židovskej náboženskej obce v Banskej Bystrici Jozef Klement.
Ich zoznamy stále spracúvajú. „Podľa našich doterajších zistení išlo o vyše 630 Židov, mnohých Slovákov, Čechov, Rómov či komunistov, ktorých deportovali, väznili, vraždili.“
„Plačúca“ fontána. FOTO: TASR
Postavenie pamätníka navrhol už pred ôsmimi rokmi, mesto však pre nedostatok peňazí rekonštrukciu Tehelnej ulice odsúvalo.
„Bola to jedna úzka, depresívna ulička, pritom denne prejdú po nej tisíce ľudí. Tým, že sa rozšírila, vznikla z nej kultivovaná relaxačná zóna, ktorú sme nazvali Park zabudnutých susedov. Park bude zároveň miestom koncertov či jednodňových výstav výtvarníkov,“ povedal Klement.
Mesto ulicu vydláždilo, osadilo na nej lavičky aj nové verejné osvetlenie. Ulicu opravilo z nenávratnej dotácie, ktorú dostalo z eurofondov vo výške takmer 1,5 milióna eur na projekt Zlepšovanie života Zvolenčanov.
Z nej financuje aj prestavbu priestoru pri rímskokatolíckom kostole na centrálnom námestí. Fontánu aj pylón v hodnote 13-tisíc eur financoval Rotary klub Zvolen.
„Čím viac sme vzdialení vojne, tým menej ju dokážeme precítiť. Kto však zabúda na minulosť, nemá budúcnosť. Oceňujem preto, že Zvolen sa pridal k miestam, kde sa ľudia rozhodli pripomínať umeleckým dielom tých, ktorí sa stali obeťami prenasledovania ľudáckeho režimu,“ skonštatovala riaditeľka Dokumentačného strediska holokaustu Monika Vrzgulová.