DOBRÁ NIVA. Do sústavy chránených území Natura 2000 pribudne ďalších pätnásť území, medzi nimi aj Gavurky, dubový háj ležiaci v katastri Dobrej Nivy. Ich zoznam zverejnilo ministerstvo životného prostredia.
V prírodnom areáli rastú unikátne 200- až 400-ročné duby, najväčšie majú obvod kmeňa viac ako šesť metrov. Na ploche asi 57 hektárov sa nachádza aj viacero vzácnych rastlín a živočíchov. V oblasti žije, napríklad, asi 30 druhov netopierov, čo je na Slovensku rarita.
Chránený areál v Pliešovskej kotline je zaradený do štvrtého ochranného pásma. Jeho jedinečnosť chodili v uplynulých rokoch skúmať zahraniční prírodovedci z Nemecka či Belgicka, u nás bol pritom ešte donedávna takmer neznámy. V súčasnosti Gavurky navštívi približne tisíc ľudí ročne. Spopularizovať územie sa podujala pred niekoľkými rokmi tamojšia základná škola, ktorá sa o háj začala aj starať.
Zaradenie do Natury 2000 môže pomôcť obci ľahšie získať financie na udržiavanie hája. Z programu malých grantov GEF (Global Environment Facility) na Slovensku nedávno požiadali o dotáciu 50-tisíc amerických dolárov (približne 38-tisíc eur), najmenej toľko chce do obnovy hája investovať obec z vlastných peňazí.
„Projekt je zameraný na vysadenie novej generácie dubov, pretože väčšina je už v dosť pokročilom veku a aj značne poškodená. Je to nevyhnutný krok pre zachovanie súčasných prírodných hodnôt tohto územia,“ skonštatoval starosta Dobrej Nivy Martin Krúdy.
V auguste 2007 sa územím prehnala veterná smršť, ktorá silne poškodila 68 stromov, z toho 24 úplne zničila. Vplyvom poveternostných podmienok, najmä nárazových vetrov, sa poškodené stromy postupne rozpadávajú. Gavurky sú pritom zrejme posledným zachovaným starým dubovým panónskym hájom na Slovensku na takejto ploche.
Natura 2000 je sústava chránených území európskeho významu s najvzácnejšími a najviac ohrozenými druhmi voľne rastúcich rastlín, živočíchov aj prírodných biotopov. Budujú ju členské štáty Európskej únie so zámerom zachovať biologickú rôznorodosť v celej únii.