DETVA . Približne 1700 zamestnancov detvianskych spoločností PPS Group a Slavia Tools sú od pondelku v štrajkovej pohotovosti. Vo štvrtok zablokujú frekventovanú cestu medzi Lučencom a Zvolenom. Ak sa nedohodnú, v máji hrozí ostrý štrajk.
Dôvodom protestov sú nepodpísané nové kolektívne zmluvy, ktoré už neplatia. Na pracovnom oblečení majú výrazné označenia s nápisom strike alert.
Šéf firemných odborov Stanislav Ľupták tvrdí, že ak sa približne do mája nedohodnú, po dohode so zamestnancami vyhlásia štrajk. PPS Group už navrhla dočasné predĺženie starých kolektívnych zmlúv.
„Kolektívne zmluvy upravujú napríklad bezpečnostné prestávky v práci, odstupné nad rámec zákona, aj všetky príplatky. Toto dnes už neplatí,“ konštatoval Ľupták.
Vyjednávanie o kolektívnych zmluvách majú v rukách sprostredkovatelia. Odborári sa so zamestnávateľmi zatiaľ nedohodli najmä na zvýšení miezd. Slavia Tools navrhuje rast o desať centov na hodinu, odborári žiadajú štvornásobok. Priemerné hrubé mesačné mzdy v spoločnostiach sa pohybujú okolo 950 eur.
Ľupták tvrdí, že firmy majú z čoho zvyšovať platy. Slavia dosiahla v uplynulom roku zisk približne milión eur a PPS Group okolo päť miliónov pred zdanením.
„Protesty na Zelený štvrtok majú ukázať našu odhodlanosť, vytrvalosť a najmä to, že od svojich požiadaviek neustúpime,“ dodal odborársky predák.
Ďalším dôvodom zablokovania cesty je aj nesúhlas Detvanov s ťažbou zlata pri Bielom vrchu v Detve. Ľupták odhaduje, že protestu pred sídlom ťažobnej spoločnosti EMED Slovakia v Detve by sa mohlo zúčastniť približne dve tisíc ľudí.
Ľupták pripustil, že angažovanie sa vo veci ťažby zlata je pre odbory neobvyklé, ale dodal, že situácia je mimoriadne vážna. Ťažba zlata môže totiž podľa neho ohroziť pracovné miesta najmä v Slavia Tools.
Ťažobný kráter by mal byť takmer pri bránach spoločnosti zameranej na presné merania. Nedávno sme zverejnili informáciu o tom, že EMED rokuje so Slaviou o možnosti presťahovania firmy.
„Napriek záporným stanoviskám samospráv a nesúhlasu obyvateľov Detvy a okolitých obcí, konanie o ťažbe zlata pokračuje. Petíciu proti ťažbe podpísalo vyše 11 tisíc ľudí, ale úrady to ignorujú. Nie sme nevzdelaní, rozumieme zámeru a vieme, čo nás čaká. Preto chceme dať dostatočne nahlas a vopred najavo, že nesúhlasíme a obávame sa. Chceme dosiahnuť zákaz používania kyanidového lúhovania tak, ako je to napríklad v Čechách,“ vyhlásil odborár.
K protestom proti ťažbe zlata sa už pridali aj menšie firmy, ktoré sídlia v areáli bývalej PPS Detva. Zamestnávajú takmer 300 ľudí.
EMED Slovakia tvrdí, že ťažba nebude mať vplyv na obmedzenie výroby a ani počet pracovných miest v areáli PPS, práve naopak. Potvrdil však úvahy o sťahovaní prevádzky.
„Rokujeme o spolupráci, nie o redukcii výroby či obmedzení počtu pracovných miest.
Podstatou rokovania so Slavia Tools je možnosť premiestnenia prevádzky, ktorá je najbližšie k plánovanej ťažbe, na iné miesto v podpolianskom regióne,“ konštatoval zástupca konateľa Emed Milan Urban.
Projekt povrchovej ťažby zlata a jeho úpravy kyanidovým lúhovaním je v štádiu schvaľovania. Banský úrad požiadal už obce o vyjadrenie k určeniu dobývacieho priestoru.
Podľa optimistického výhľadu Emedu by mohli začať ťažiť pri Detve v roku 2015. Obce s ťažbou nesúhlasia. Znepokojuje ich predstava vyše pol kilometrového kráteru, ktorý by vznikol pri povrchovej ťažbe a kyanid.