ZVOLEN. Viaceré stromy stojace v blízkosti hrobov na cintoríne vo Zvolene-Môťovej ľuďom prekážajú. Argumentujú, že im špinia náhrobníky a korene stromov hroby poškodzujú. Obávajú sa tiež, že ak pri silnejšom vetre spadnú, zničia im náhrobné kamene.
Podobný prípad sa stal v minulosti, keď sa smrek zvalil rovno na náhrobný kameň. Ten kamenári zle upevnili do betónu, takže strom náhrobný kameň síce vyvrátil, no ak by ho ukotvili napevno, zrejme by sa rozlomil.
Mohutný smrek, ktorý stojí na rovnakom mieste pri plote, robí vrásky na čele rodine Gašparovej. Žulové platne a náhrobný kameň si priviezli z Poľska, za práce zaplatili 9500 eur. „Vzali sme si na to úver. Ak nám smrek hrob zničí, kto nám to zaplatí? Mesto určite nie, vyhovoria sa na veternú kalamitu,“ povedala Diana Gašparová. Smreka sa, dodala, obávajú aj pozostalí mŕtvych, pochovaných v okolitých hroboch. „Možno by sme mali spísať petíciu,“ zauvažovala.
Mária Sliacka poukazuje na zhluk tují uprostred cintorína. Asi pred 45 rokmi ich tam vysadili ľudia. „Praská nám kameň na bokoch hrobov, pretože sa popod ne tiahnu korene stromov,“ povedala. „Navyše na hroby padá zo stromov veľa špiny. Hrob pozametám a vyumývam, obídem ďalšie hroby a keď sa vrátim, sú čierne od špiny ako predtým.“
Ľudia sa obávajú, že sa niektoré stromy vyvrátia na hroby. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
Konáre, ktoré odpadli pod ťarchou snehu, porozbíjali na niektorých hroboch vázy, predseda komisie životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve Martin Kamenský preto postoj ľudí chápe. „Podporujem ich myšlienku stromy vyrúbať. Hroby ohrozujú a znehodnocujú. Po roku a pol sú nové hroby skutočne v hroznom stave,“ skonštatoval.
Mesto plánuje vyrúbať pätnásť stromov
S výrubom stromov počíta projekt rozšírenia hrobových miest na cintoríne, netýka sa však tují či cypruštekov, ktoré si pri hrobových miestach vysadili ľudia.
„V projekte je na výrub navrhnutých 15 stromov. Ide predovšetkým o smreky, borovice a brezy, ktoré chceme odstrániť z dôvodu lepšieho využitia plochy cintorína. Tiež sú medzi nimi jasene, agáty a smreky, ktoré by mohli v prípade zlyhania stability či pádom suchých konárov ohrozovať ľudí aj hroby,“ povedala Libuše Murínová z odboru výstavby a životného prostredia na mestskom úrade.
Stromy pri hroboch bude magistrát posudzovať individuálne v prípade, ak o ich výrub ľudia požiadajú. „Nevylučujeme však, že pri zhoršení zdravotného stavu povolíme aj výruby iných stromov, napríklad lipy pri hlavnej komunikácii, na ktorej je badateľné presychanie koruny. Takéto stromy musíme najskôr ošetriť odstránením suchých konárov a len ak bude zhoršovanie zdravotného stavu pokračovať, môžeme rozhodnúť o ich výrube,“ skonštatovala Murínová.
Majetkovo nevyrovnané pozemky
Rekonštrukciu môťovského cintorína odsúva hospodárska kríza. Pribudnúť na ňom majú miesta pre hroby aj urnový háj. Súčasťou rekonštruk-čných prác má byť výmena väčšej časti zničeného oplotenia. Kedy by mesto mohlo s prácami začať, vedúci odboru územného plánovania na magistráte Peter Kašša nevedel povedať.
„V tomto roku chceme majetkovo vyrovnať pozemky a následne vybaviť stavebné povolenie,“ dodal. Mestu patrí približne len dvadsať percent plochy cintorína. Najviac, päťdesiat percent pozemkov, vlastní evanjelická cirkev, zvyšných tridsať percent je v súkromnom vlastníctve. Kašša predpokladá, že práve so súkromníkmi bude majetkové vyrovnanie najnáročnejšie.