Na letisku v Sliači by mohli pristávať nákladné čínske lietadlá. Rokovania o možnosti vybudovania cargo terminálu s pomocou čínskych investorov sa už začali.
BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický samosprávny kraj hľadá možnosti rozvoja v spolupráci s Čínou. Za investormi vycestovali s miestnym Európskym klubom do provincie Henan. Tá je takmer so sto miliónmi obyvateľov druhou najľudnatejšou provinciou v Číne.
Oprášia starý projekt
Šéf Európskeho klubu Andrej Kvasna chce oprášiť projekt carga na letisku v Sliači. Pred vyše piatimi rokmi o ňom rokovali s Američanmi, teraz chcú, aby do vybudovania cargo terminálu a leteckej nákladnej dopravy investovali Číňania.
Pre samosprávny kraj je projekt zaujímavý. Nedávno totiž padla plánovaná pravidelná linka Sliač – Viedeň.
„Číňanov to zaujalo. Poloha je geniálna, pozemky blízko letiska sú dohodnuté, železničná vlečka je vybudovaná. Cargo by dalo možnosť a pracovné príležitosti aj pre špedičné a logistické firmy. Lietadlo treba prijať, vybaviť a rozviezť tovar,“ hovorí šéf Európskeho klubu.
Chcú si zmapovať terén
Stopercentným vlastníkom letiska je štát. V krátkom čase by sa však malo dostať do majetku kraja. Projekt mal podporu ministra dopravy Jána Figeľa, VÚC a starostov obcí. Kvasna verí, že bude mať aj u nového ministra.
Podpredseda regionálnej samosprávy Ladislav Topoľský hovorí, že by mohli v apríli Banskú Bystricu navštíviť čínski regionálni politici a investori. „Hovorili sme najmä o možnostiach investícií, o spolupráci v cestovnom ruchu a školstve. Číňania si chcú najprv zmapovať terén a situáciu,“ dodal.
Súčasť širšieho priestoru
Ekonóm a vysokoškolský pedagóg Vladimír Bačišin tvrdí, že kraj s vysokou nezamestnanosťou musí získať akéhokoľvek zahraničného investora.
„Číňania pristupujú k trhom z hľadiska väčších celkov, ale tento projekt môžu vnímať ako súčasť priestoru V4 alebo Európskej únie. Najvýhodnejšie by bolo, keby vybudovali podnik na zelenej lúke. Mohli by využiť letisko Sliač ako cargo, vybudovať terminál, investovať do budovania skladov,“ dodal.