Zostáva otázka, čo bude s malými kotolňami, keď spoločnosť Inžinierske a energetické služby Levice vyhrá súd a bude pokračovať v pôvodnej koncepcii.
SLIAČ. Poslanci Sliača schválili v januári dodatok k tepelnej koncepcii mesta a dali zelenú výstavbe malých tepelných kotolní.
Na základe tohto rozhodnutia obyvatelia 39 bytoviek začali posielať žiadosti o odpojenie od centrálneho zdroja tepla a dali súhlas na výstavbu malých kotolní vo svojich obytných domoch.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Deväťdesiatpäť percent obyvateľov bytoviek chce samostatné kúrenie,“ tvrdí primátor Sliača Daniel Dun-čko. Radnica vraj má súhlas všetkých bytoviek. V utorok minulý týždeň sa stretli správcovia obytných domov a domoví dôverníci so siedmimi možnými dodávateľmi malých tepelných kotolní, z ktorých si vyberú.
Zmena koncepcie vykurovania, čiže prechod z centrálneho na individuálne vykurovanie, je už v pokročilom štádiu riešenia. Zostáva otázka, čo bude s malými kotolňami, keď spoločnosť Inžinierske a energetické služby Levice vyhrá súd a bude pokračovať v pôvodnej koncepcii.
Rovnako sa rozchádzajú aj názory na to, ktorý systém je pre spotrebiteľov tepla výhodnejší.
Primátor mesta preferuje malé kotolne. „Takýto systém už na Sliači funguje, konkrétne na Kollárovej a Letnej ulici. Je tu asi 20 objektov, ktoré sa decentralizovali a platia za kúrenie menej. Akurát každých 10 – 15 rokov budú musieť vymeniť kotol,“ hovorí. Treba však dodať, že kotol stojí 2000 eur.
Iný názor zastáva konateľ spoločnosti IES Alexander Gažo: „Nielen podľa nás je zrušenie centrálneho zásobovania teplom v meste nelegálne, neodborné a hlavne pre mesto Sliač a všetkých jeho obyvateľov najdrahšie a najmenej hospodárne riešenie. Nevýhodnosť malých tepelných kotolní vyplýva aj z dodatku koncepcie tepelného hospodárstva, ktorý v januári schválili už noví poslanci, a v ktorom autor technickej časti jasne ukazuje na dlhšiu dobu návratnosti malých kotolní. Toto riešenie, ktoré prináša oproti zastavenej rekonštrukcii centrálneho vykurovania aj vyššie náklady na teplo, je výhodné len pre niekoľko ľudí, ktorí chcú malé kotolne už dávno. Opieranie sa o súhlas neinformovaných obyvateľov je len zásterka pre ich konanie. Ale to už je problém mesta.“