SLIAČ. Rekonštrukcia tepelného hospodárstva v kúpeľnom meste sa stala sporom medzi radnicou a spoločnosťou Inžinierske a energetické služby Levice (IES), ktorá ju má robiť.
Mesto vypovedalo zmluvu, ktorú podpísalo so spoločnosťou v roku 2009, firma výpoveď neuznala a požiadala súd o rozhodnutie sporu. Zároveň čaká, že jej samospráva zaplatí viac ako 2 milióny eur, čo môže mesto dostať do nútenej správy.
Mesto odstúpilo od zmluvy
Sliačska radnica prenajala tepelné hospodárstvo firme IES na 16 rokov, počas ktorých ho má zrekonštruovať a vybudovať novú kotolňu na drevo-štiepku. V roku 2010 podpísali dodatok k zmluve, ktorý upravoval termíny ukončenia jednotlivých prác.
„Ihneď po komunálnych voľbách v roku 2010 sme dostali od mestského úradu listy o odstúpení od zmluvy,“ hovorí konateľ spoločnosti IES Alexander Gažo a dodáva, že v priebehu minulého roku viackrát vyzývali sliačsku radnicu na rokovania. „Do dnešného dňa sme nedostali od mesta žiadnu oficiálnu ponuku na dohodu a ani vysvetlenie, v čom je nájomná zmluva pre mesto nevýhodná,“ dodáva. Spoločnosť sa preto na jeseň obrátila na súd so žiadosťou o určenie neplatnosti odstúpenia od zmluvy.
Podľa radnice zmluva nebola naplnená
„Na odstúpenie od zmluvy sme mali dôvody,“ tvrdí primátor Sliača Daniel Dunčko. Podľa jeho slov zmluva nebola od začiatku platná a okrem toho ju spoločnosť IES nenaplnila. Neplatnosť zmluvy odôvodňuje tým, že pozemky, cez ktoré malo viesť teplovodné potrubie, nepatria mestu tak, ako je v zmluve, ale sú v súkromnom vlastníctve. Pritom neexistuje písomná dohoda s majiteľmi, či ich súhlas. „Za rok a pol spoločnosť skoro nič neurobila. Nezačala stavať kotolňu, ani robiť rozvody. Namontovala len niekoľko koncových odovzdávacích staníc,“ vymenováva primátor dôvody nenaplnenia zmluvy a dodáva: „Ešte nesplnila jednu vec, ktorú nechcem konkretizovať. To si necháme na súd. Keby spoločnosť splnila podmienky, tak kontrakt by pokračoval ďalej.“
Rozhodne súd
Súdne pojednávanie zatiaľ nie je vytýčené, no obidve strany sporu sú si isté, že rozhodnutie senátu bude v ich prospech.
„V prípade, že súd rozhodne o neplatnosti výpovede zmluvy, budeme v rekonštrukcii pokračovať. Mesto nám a našim dodávateľom bude musieť vyplatiť 2 milióny 80-tisíc eur tak či tak. V prípade, že si rozbije centrálne tepelné hospodárstvo, nebude mať z čoho túto čiastku splácať,“ konštatuje Alexander Gažo a dodáva: „Áno, na zrušenie zmluvy mali dôvody, ale iné, ako oficiálne uvádzajú.“
Takáto vysoká suma by značne načrela do rozpočtu samosprávy a jej vyplatenie by mohlo viesť k nútenej správe mesta. Tohtoročný rozpočet mesta je totiž len 4 milióny 581,5-tisíc eur.
„Výsledok súdu sme konzultovali s viacerými právnikmi a neboli by sme sa do toho púšťali, keby sme si neboli istí, že máme pravdu,“ podotýka primátor Sliača Daniel Dunčko. Nepripúšťa možnosť, že by mesto muselo zaplatiť spoločnosti IES tak vysokú sumu.