ZVOLEN. Viacero prístrojov na meranie vlastností dreva, ktoré ešte na Slovensku nemajú zastúpenie, sa podarilo získať Technickej univerzite vo Zvolene v rámci projektu s názvom Dobudovanie centra excelentnosti: Adaptívne lesné ekosystémy. Patrí medzi ne napríklad atómový silový mikroskop, röntgenový analyzátor, mastercykler či autokláv.
Ako TASR informovala manažérka publicity na univerzite Anna Hazlingerová, napríklad atómový silový mikroskop, ktorý stál 217.000 eur je unikátnym prístrojom na meranie magnetických a elektrických vlastností rôznych materiálov až na najnižšej možnej úrovni.
"Na univerzite sa bude používať hlavne na skúmanie tvaru povrchu a meranie nanomechanických vlastností biologických materiálov, ako sú drevo, listy a korene stromov a to až na úrovni samotnej bunkovej steny, čo je úroveň, na ktorej výskum v tejto oblasti ešte neprebiehal," uviedla.
Týmto spôsobom bude možné stanoviť napríklad hraničné hodnoty pre pružnosť pletív dreva v stresových podmienkach, napríklad v období sucha.
Nákup ďalších výnimočných prístrojov univerzitu však ešte čaká. Patrí k nim pozemný laserový skener, prístroj na meranie fotosyntézy, fluorescencie a výmeny plynov, prístroj na meranie transpiračného prúdu sap flow, merač vodného potenciálu listov laserový skener mikrotopografie povrchu, či GPS obojky na monitorovanie pohybu zveri.
Druhým najdrahším prístrojom projektu je pozemný laserový skener, ktorý má v rozpočte naplánovanú sumu 119.000 eur. Slúži na zameriavanie objektov v trojrozmernom priestore. Pomocou neho dokážu lesnícki výskumníci vytvoriť kompletný 3D model lesa, ktorý využívajú na zisťovanie rozmerov stromov a ďalších dôležitých údajov. Takéto prístroje sa síce dnes už používajú bežne v stavebníctve a geodézii, v lesníckom výskume jeho použitie nie je zatiaľ veľmi rozšírené.
Projekt Dobudovanie centra excelentnosti: Adaptívne lesné ekosystémy voľne nadväzuje na projekt Centrum excelentnosti: Adaptívne lesné ekosystémy. Doba realizácie projektu je naplánovaná od mája 2010 do apríla 2013. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavujú viac ako 2,6 milióna eur, pričom 95 % hradí Európsky fond regionálneho rozvoja a 5 % ide zo štátneho rozpočtu.