DETVA. Štyri kreslá, jedno na oddych a tri na odber krvi. Sedemčlenný tím mobilnej jednotky Národnej transfúznej služby v Banskej Bystrici nepotrebuje veľa priestoru. Minulý utorok obsadil detviansku faru. A kým na kreslách v tichom prostredí prichádzali ľudia dobrovoľne o tú najvzácnejšiu tekutinu, na chodbe čakali desiatky ďalších. Popíjali čaj alebo kávu a debatovali. Evidentne si rozumeli, veď ich v ten deň spájalo krásne poslanie - dobrovoľné darcovstvo. Takí ľudia si musia ro-zumieť.
„Odber krvi v Detve organizujeme už piaty raz. Je to lepšie pre pravidelných darcov, keď môžu prísť na faru a nemusia cestovať do Banskej Bystrice,“ povedal organizátor Ladislav Drugda z občianskeho združenia František. Prvotnou myšlienkou bolo prilákať viac prvodarcov. To sa podarilo, už pri prvom odbere na fare ich prišlo dvadsaťjeden.
Darca potrebuje oddych
Nie každý sa pre odber krvi môže uvoľniť zo zamestnania na celý deň. „To je pravda, pre samotného darcu je ale určite lepšie, keď si po odbere nájde čas na oddych. Odber krvi je pre organizmus náročný, po ňom by nemal vykonávať žiadnu duševnú či fyzickú činnosť,“ povedal lekár Národnej transfúznej služby v Banskej Bystrici Milan Bojo. Oddych odporúča aj pred samotným odberom.
Mária Kováčiková darovala krv už trinástykrát. FOTO: MILAN SUJA
Podľa plánu odberov má mobilná jednotka na tento mesiac naplánovaných osemnásť výjazdov. V niektoré dni zvládnu aj dve miesta.
V minulosti boli pre darcov lepšie časy ako v súčasnosti. Až kým poslanci v parlamente poskytovanie voľna za odber krvi nezrušili. „Boli časy, keď mal darca po odbere automaticky zo zákona voľno. Teraz sa musí dohodnúť so svojím zamestnávateľom, niektorí si berú dovolenku, čo je podľa mňa nedôstojné a nie správne,“ dodal lekár. Niektorí zamestnávatelia za darovanie krvi zamestnancov zvýhodňovali v kolektívnej zmluve.
Nebála sa
Ideálny odber je do desiatej hodiny. Najmä pre prvodarcov do tej desiatej nebývajú takmer žiadne komplikácie. Ak je odber neskôr a človek si nedá aspoň doporučené ľahké jedlo, prípadne nemá dostatočný prísun tekutín, tak sa uňho prejavuje kalorický a energetický deficit a môžu sa dostaviť ľahšie kolapsové stavy. Krv, ktorú odoberú darcom, spracujú ešte v ten istý deň.
„Strach? Nie nebojím sa,“ odpovedala stručne Mária Ľuptáková. Patrila medzi prvodarcov, o odbere sa dozvedela v práci. Priznala, že o darovaní krvi uvažovala už dávnejšie. „Neviem, prečo som sa doteraz k tomu neodhodlala. Človek možno musí k tomu rozhodnutiu dozrieť,“ dodala. Ešte nevedela, či si za čas strávený darovaním krvi nebude musieť zobrať dovolenku.
Dobré priestory
„V Detve sú vždy dobré odbery, je to tu dobre zorganizované. Väčšinou chodia tí istí darcovia, no nájdu sa aj noví. Ľudia privedú svojich známych, kolegov alebo príbuzných. Navyše, sú tu dobré priestory na odber, ktoré sa dajú dobre vetrať,“ povedal lekár. Hodinu po začiatku akcie predpokladal, že príde asi šesťdesiat darcov. A veľmi sa nemýlil. Na detviansku faru prišlo v utorok 58 ľudí, medzi nimi bolo pätnásť prvodarcov. Osem ľudí nemohlo darovať krv, pretože ich z rôznych dôvodov vyradili po vyšetrení.