ZVOLEN. Otázkami o hraniciach ľudskej tolerancie, slobode a jej obmedzovaní sa zaoberá hra popredného maďarského dramatika Istvána Örkénya Tótovci, ktorú v premiére uvedie v piatok, 24. februára Divadlo J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene. Hru naposledy v 90. rokoch uviedli v trnavskom a nitrianskom divadle, ale aj v divadle Thália v Košiciach.
Ako dnes na tlačovej konferencii informovali jej tvorcovia, táto brilantná čierna groteska sa odohráva v zabudnutej malej dedine, v ktorej žijú typickí obyvatelia: učiteľ, farár, svojrázny poštár, zvedaví susedia a rodina Tótovcov, ktorých syn je na vojne.
Tótovci prijmú na zotavenie jeho veliteľa. Keďže od majora závisí budúcnosť ich syna, vychádzajú v ústrety jeho čoraz absurdnejším požiadavkám. Groteska mení svoju optiku v polovici hry a má prekvapivú pointu. Jej tematika je nadčasová, keďže hovorí o ľudskej slobode, jej obmedzovaní a o sile osobnosti. Zdanlivo všedný a zábavný príbeh s prvkami frašky a tragédie vytvára vďaka neúprosnej logike nelogickosti z Tótovcov univerzálny a dojímavý symbol.
"Hra ma zaujala otázkami, ktoré nastoľuje a to, do akej miery je človek ochotný ustupovať neprávosti iných. Kde je tá hranica," povedal TASR režisér Ľubomír Majera.
Podľa dramaturga Jána Chalúpku, hra však nevypovedá len o vážnych témach, ale "korešponduje aj s humorom hrabalovského typu, ktorý je nám veľmi blízky".
Na inscenácii sa spolupodieľajú renomovaní tvorcovia a pedagógovia - starí známi zvolenského divadla - scénograf Juraj Fábry, kostýmový výtvarník Peter Čanecký ako i režisér Ľuboslav Majera, pochádzajúci z vojvodinskej slovenskej komunity. Majera pripravil vo zvolenskom divadle v deväťdesiatych rokoch viacero úspešných hier (napríklad Tri v tom, Mníška, Kováči či Žena) a naštudoval aj Tajovského Hrdinu, ktorý otvoril v roku 1994 zrekonštruovanú budovu DJGT. Manželov Tótovcov stvárňujú členovia umeleckého súboru, ktorí oslávia životné jubileum práve v tejto sezóne: Svetlana Sarvašová a Vladimír Rohoň.
István Örkény (1912 1979) patrí k najúspešnejším maďarským dramatikom. Okrem hry Tótovci, ktorá bola ocenená aj na festivale čierneho humoru v Paríži, je veľmi známa jeho Mačacia hra (uvedená v DJGT v roku 1973). Originálny satirický postreh a humanistický nadhľad v hrách sú inšpirované autorovou turbulentnou biografiou. V roku 2004 po tejto osobnosti európskeho formátu pomenovali bývalé Madáchovo divadlo v Budapešti.