BANSKÁ BYSTRICA. Takmer všetky rieky sa pre niekoľkotýždňové silné mrazy pokryli vrstvou ľadu. Hron je zamrznutý aj takmer na celom úseku pri Zvolene.
Ľad nie je hrubý a počuteľne praská, napriek tomu sa na Hrone hrávajú deti. Ľudia zo zvolenského sídliska Západ riskujú a cez zamrznutú rieku si skracujú cestu k parku v oddychovej zóne mesta.
„Väčšina tokov zamrzla, lebo prietoky aj teploty sú veľmi nízke. Ľady sa zatiaľ nepohli,“ povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.
Kryhy musia z rieky
Najhoršia situácia je v Gemerskej Polome v okrese Revúca a na rieke Orava v okolí Dolného Kubína. Na riekach sa kopia ľady a hrozí, že sa vylejú z koryta. V niektorých oblastiach vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity, ľady boria bagrami a ťažké mechanizmy vykladajú kryhy na breh.
Na Dunaji rozbíjajú ľady ľadoborce. „Ľadové kryhy preplavujeme cez staré koryto Dunaja do Maďarska,“ hovorí Machava. Vodohospodári sledujú najmä rizikové úseky, ako sú mosty a spuste. „Robíme všetko preto, aby sa rieky nevyliali. Keď už, tak aby sa to stalo mimo obývaných a zastavaných území.“
Pri súčasnom vývoji počasia a silných mrazoch Machava nepredpokladá, že by sa situácia na riekach kriticky zhoršila. Podľa dlhodobých predpovedí tento týždeň vystúpia teploty najviac na štyri stupne nad nulou. „Mrazy by mali ešte týždeň dva vydržať. Najlepšie by bolo, ak sa bude otepľovať postupne. Prudké oteplenie znamená riziko ľadových povodní.“
Ľadové polia, ktoré pokrývajú rieky, sa pri náhlom oteplení lámu, obrovské kryhy zablokujú rieku a voda sa vylieva z koryta.
Veľké povodne boli dávno
V krajných prípadoch vodohospodári používajú na lámanie ľadu aj výbušniny. Pred tromi rokmi ich použili na Hrone pri Kozárovciach, kde hrozila menšia ľadová povodeň. Niekoľko domov evakuovali.
Najväčšia ľadová povodeň na Dunaji v Bratislave bola v roku 1850, posledná v roku 1947, keď sa voda dostala do Petržalky, Komárna aj Štúrova. Na Váhu bola veľká ľadová povodeň v roku 1925, podobná bola vtedy aj na Hrone a Hornáde.
V roku 2010 ľad spôsobil povodne aj pri Čiernom Balogu a v Nižných Ružbachoch.