ZVOLEN. Súčasné silné mrazy doposiaľ nevyvolali v blízkosti vodných tokov a na vodných stavbách v banskobystrickom kraji žiadne nebezpečné či majetok poškodzujúce situácie. Hrúbka ľadu na vodných tokoch a nádržiach sa pritom vyskytuje až do 19 centimetrov. TASR o tom informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava.
Najväčšia hrúbka ľadu je na vodnej nádrži (VN) Miková v povodí rieky Slaná v okrese Rimavská Sobota. O centimeter menej - 18 cm, je na neďalekej VN Teplý Vrch. VN Ottergrund v okrese B. Štiavnica má 15-centimetrovú hrúbku ľadu, podobne aj VN Hriňová v okrese Detva. VN Ľuboreč v okrese Lučenec má 14 cm ľadu, rovnako aj VN Krupina. V nádrži pri obci Mýtna v okrese Lučenec je 13-centimetrová hrúbka ľadu, podobná situácia je aj na VN Klenovec v okrese R. Sobota. Nádrž Môťová v správe povodia stredného Hrona má hrúbku ľadu 11 cm a VN Bátovce v správe povodia dolného Hrona a dolného Ipľa 10 cm. VN Ružiná hlási deväť centimetrov ľadu. Najtenšia vrstva ľadu – iba jeden centimeter, je na VN V. Kozmálovce v okrese Levice. Na tokoch v správe povodia horného Hrona sa vyskytujú ľadové úkazy v rozsahu stupňov tri (ľad pri brehu) až osem (vrstvenie ľadu, vzdutie hladiny).
Podľa Machavu prietoky na vodných tokoch boli pred pár dňami na úrovni 364-denného prietoku a teda zamrznutie hladiny je pri minimálnych vodných stavoch. "V súčasnosti zamrznuté hladiny v tokoch, ktoré sú zamrznuté v rozsahu celého koryta, netvoria prekážku prirodzenému odtoku vôd," uviedol hovorca. V prípade vytvárania ľadových bariér a ohrozenia priľahlého územia tokov v dôsledku ľadových javov správca pristupuje k riešeniu na jednotlivých úsekoch osobitne, podľa potreby, a to manipuláciou s hladinou na vodných stavbách v zmysle manipulačných poriadkov vodných stavieb, alebo v prípade potreby iným spôsobom v súčinnosti s príslušným orgánom štátnej vodnej správy.