STOŽOK. Obec má pripravené viaceré veľké projekty, s ktorými sa chce uchádzať o nenávratné dotácie z eurofondov, no už vyše roka márne čaká na príslušné výzvy.
Chce postaviť domov sociálnych služieb, prestavať kultúrny dom a doň presťahovať aj obecný úrad. V súčasnom sídle úradu plánuje zriadiť dom služieb.
Čakajú na výzvy
„V minulom roku pozastavili všetky dotácie z eurofondov pre obce, nebola vyhlásená jediná výzva. Ako to bude po voľbách, nevieme, ale pripravení sme,“ skonštatovala starostka Stožku Jana Klimová.
Na rekonštrukciu kultúrneho domu, jeho súčasťou je materská škola, potrebujú zhruba 330-tisíc eur. „Je to pritom stará, schátraná budova, ktorá potrebuje rekonštrukciu. Po dostavbe 95 nájomných bytov nám pribudli v obci mladí, čo nás teší, no materská škola už praská vo švíkoch. Kedysi sme v nej mali päť – šesť detí, teraz ich máme tridsaťtri. Na základné školy sa dotácie dali získať, no na kultúrny dom, aj keď je v ňom materská škola, nie.“
Na budove kultúrneho domu plánujú urobiť nadstavbu, priestory v ňom by malo získať centrum voľného času, ktoré začalo v obci pracovať v tomto roku a nemá adekvátne priestory, a tiež obecný úrad. Zo súčasného úradu by sa mal stať dom služieb. V ňom mieni zriadiť obec priestory napríklad pre lekára, ktorý by chodil aspoň raz do týždňa, alebo pre kadernícky salón. „Chceli by sme tu mať praktického lekára aspoň pre najstarších ľudí, aby nemusel za ním cestovať. V obci tiež nemáme, napríklad, kaderníčku. Hoci majú záujem naše ženy podnikať, nemáme pre ne žiadne priestory,“ dodala starostka.
Takmer milión eur chce obec získať na domov sociálnych služieb, pozemok pod výstavbu už má rezervovaný. „Kapacity v domovoch v Detve či v Hriňovej nepostačujú, navyše starí ľudia by mali dožiť tam, kde svoj život prežili. Nie je ľahké starého človeka premiestniť do iného prostredia a medzi nových ľudí,“ odôvodnila starostka víziu obce. Pri financovaní domova sa spolieha na pomoc od štátu. „Samotná obec by to nezvládla a dôchodcovia tiež nedokážu pokryť režijné náklady takéhoto zariadenia,“ pripomenula.
Nedokončená kanalizácia
Rozpočet na tento rok už v Stožku schválili, šetriť príliš nemusia. Ani na verejnom osvetlení. To pred tromi rokmi zrekonštruovali z peňazí z eurofondov a klasické žiarovky vymenili za úsporné. „Ťažko hovoriť o konkrétnej úspore. Podstatne sme rozšírili vetvy verejného osvetlenia, no vďaka úsporným žiarivkám nemáme zvýšené náklady. Stále však nie je osvetlenie dostatočné v každej lokalite,“ dodala.
Obec stále trápi kanalizácia, doteraz sa na ňu napojilo asi 70 percent domácností. „V októbri sme požiadali o ďalšiu dotáciu, no tá v prípade takých malých obcí, akou je aj Stožok, nebýva vysoká, zhruba od 50- do 200-tisíc eur. Za takú sumu toho veľa neurobíme, len krátke etapy. Kanalizáciu takýmito krokmi robíme už od roku 1996.“
Zrekonštruovať potrebujú aj cesty, najmä v extraviláne. „Cez stred obce nám prechádza cesta, ktorá patrí kraju. Dve tretiny sú zrekonštruované, tento rok sme požiadali o dokončenie aj poslednej. Či sa dostaneme do plánu, nevieme. Čo sa týka našich ciest, 80 percent v intraviláne už prešlo rekonštrukciou.“ Zvyšok, pokým nebude vybudovaná kanalizácia, sa zatiaľ obci neoplatí robiť.