S dramatickými udalosťami ako svedectvami vývoja sa môžu zoznámiť všetci tí, ktorých zaujímajú sopky a ich aktivita.
ZVOLEN. Dnešná malebná krajina Štiavnických vrchov a vlastne celá oblasť stredného Slovenska bola v období neogénu, mladšieho útvaru treťohôr, dejiskom búrlivej vulkanickej činnosti. Jej výsledkom je aj Štiavnický stratovulkán, najrozmernejší spomedzi všetkých stratovulkánov v oblasti dnešného stredného Slovenska.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ako prebiehala vulkanická aktivita počas miliónov rokov a akých svedkov vulkanizmu môžeme dnes v regióne vidieť, príde do Zvolena porozprávať vedec Vlastimil Konečný. Pôsobil v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra a vulkanizmus mu učaroval. Témou jeho dizertačnej práce bol výskum stavby vulkanických komplexov južných okrajov Krupinskej planiny.
Okrem prednášky a neformálnej diskusie sa návštevníci vedeckej kaviarne môžu tešiť aj na populárny film o Štiavnickom stratovulkáne. Podujatie pripravil Ústav ekológie lesa SAV, uskutoční sa 26. januára o 16. h. v reštaurácii U Alexa na Nám. SNP vo Zvolene.
Návštevníci sa dozvedia, ako napríklad vznikal sitniansky vulkán. Jeho pozostatkom je lávový prúd, ktorý buduje vrcholovú oblasť Sitna. Tiež ako vznikol vrch Kalvária pri Banskej Štiavnici, bazaltový pokrov Ostrá Lúka v oblasti Pliešovskej kotliny, ale aj náš najmladší vulkán Pútikov vršok pri Novej Bani.