Zo siedmich miest v kraji, ktoré sa majú podieľať na vykrývaní strát autobusovej dopravy, sa zmena financovania týka aj miest Detva, Hriňová a Krupina. Župa ich vyňala z kategórie prímestskej dopravy s argumentom, že autobusy jazdia na území mesta a nahrádzajú tak MHD.
ZVOLEN. Autobus na krupinské lazy už od marca jazdiť nebude. Poslanci sa rozhodli hľadať lacnejšiu alternatívu prepravy, pretože autobusové spoje dotuje mesto od januára štvornásobne vyššou sumou.
Do odľahlých častí Detvy a Hriňovej autobusy zvolenskej SAD chodiť zrejme neprestanú, obidve mestá však spoje zredukujú.
Krupina autobusy ruší
Stratu dopravcov z prevádzkovania prímestskej autobusovej dopravy vykrýval doteraz Banskobystrický samosprávny kraj. Keďže spoje de facto suplujú mestskú dopravu a tú, podľa župana Vladimíra Maňku, majú zabezpečovať miestne samosprávy, kraj navrhol mestám dohodu, aby financovali dve tretiny strát. V uplynulom roku mal kraj na úhradu strát za výkony vo verejnom záujme vyčlenenú sumu 12,6 milióna eur, reálne však potrebuje vykryť 18 miliónov eur.
Kým Krupina v minulom roku doplácala na straty z hromadnej prepravy 400 – 500 eur mesačne, za január už musí prispieť 2200 eur. Rovnakú sumu zaplatí ešte za február, od marca už však zmluvu so SAD Zvolen neobnoví. „Ročne by nás dotácia vyšla 28-tisíc eur, čo si v súčasnosti nemôžeme dovoliť, takú sumu k dispozícii v rozpočte nemáme,“ povedal primátor Krupiny Radoslav Vazan.
Poslanci, dodal, sa rozhodli využiť služby taxislužieb alebo iných poskytovateľov prepravy. Minibusy totiž chodia prevažne poloprázdne a od zmeny dopravcu očakávajú menší zásah do mestskej kasy.
V súčasnosti premávajú na krupinské chotáre dve linky; na Červenú Horu cez Kopanice a na Široké Lúky cez Starú Horu a Havran. Na Holý Vrch, ktorý je od mesta najvzdialenejší, autobus nepremáva už vyše dvadsať rokov. V osade zostali žiť štyria ľudia, štrnásťkilometrovú cestu sa autobusu merať nevyplatilo. Ľudí do mesta vozí každý druhý týždeň auto krupinského magistrátu.
Hriňová bude spoje redukovať
Zmena financovania dopravy by Hriňovú, podľa primátora Stanislava Horníka, vyšla v tomto roku 41-tisíc eur, desaťnásobne viac ako doteraz. „Nemáme momentálne inú možnosť, len sa prispôsobiť rozhodnutiu zo strany župy,“ povedal Horník. „Sme ochotní zaplatiť za prvé dva mesiace dve tretiny skutočne vzniknutej straty a od marca, po podrobných analýzach, budeme musieť pristúpiť k zmene grafikonu,“ dodal.
Obyvatelia tamojších chotárov majú k dispozícii tri linky. Zachované zostanú všetky, no spoje, ktoré chodia takpovediac prázdne, prevažne s tromi – štyrmi cestujúcimi, plánuje mesto zrušiť. „Určite nebudeme rušiť spoje na Zánemeckú, no určité korekcie budeme musieť urobiť na spojoch, ktoré premávajú na Pivničku, Priehalinu, do Slanca a zrejme aj na Snohy.“
Primátor nevylučuje, že časom využijú ponuky súkromnej sféry, ak mestu dokážu poskytnúť lacnejšiu alternatívu. „Je to príležitosť na komplexné riešenie dopravy spolu s Detvou,“ dodal.
Detva situáciu prehodnocuje
Dva mesiace na prehodnotenie súčasnej situácie si ponechala aj Detva. „Keďže sme chceli autobusové spoje zachovať, budeme musieť na ne priplácať,“ skonštatoval primátor okresného mesta Ján Šufliarský. Dotácia má mesto ročne vyjsť na 58-tisíc eur, aj Detva sa preto snaží dopravu racionalizovať.
„Samozrejme, nechceme to robiť na úkor cestujúcich. V každom prípade zabezpečíme, aby sa mohli naši obyvatelia dostať do práce, za zdravotnou starostlivosťou aj za nákupmi a deti do škôl. Je však nevyhnutné niektoré spoje zrušiť, niektoré možno budeme spájať. Ktoré, to ešte nevieme, momentálne ich stále podrobujeme dôkladnej analýze.“