DETVA. Skupina obyvateľov Detvy, zoskupená v Občianskom združení Spolok Detvan, chce zachrániť najstaršiu slovenskú bryndziareň - Vagačov dom. So svojou iniciatívou vlani oboznámili aj ministra kultúry SR, proces sa však po páde vlády zastavil.
"Bojíme sa, že opäť prejde nejaký čas, pokiaľ sa konštituuje nová vláda a objekt môže dovtedy súčasný majiteľ predať," povedala predsedníčka združenia Oľga Feješová. Namiesto obnovenej prevádzky na výrobu syra a bryndze a múzea tak môžu historickú budovu "obývať" napríklad vietnamskí predavači tenisiek a vetroviek, ktorí už prejavili záujem.
Bryndziareň z roku 1787 vrátili po roku 1989 rodine Vagačovcov. Keďže v nej bola v tom čase mestská knižnica, majitelia ju ponúkli najprv mestu. Magistrát ju pre nedostatok peňazí ale nekúpil a Vagačovci ju predali firme Profex. Jej konateľ František Kľačanský podľa miestnej tlače začal objekt rekonštruovať, no neskôr od obnovy ustúpil. Dôvodom boli opäť financie, keďže na projekt nezískal peniaze z eurofondov. Okrem penziónu tam chcel zriadiť aj múzeum z dejín výroby bryndze v Detve.
Občianske združenie vzniklo podľa Feješovej vlani aj preto, že sa dozvedeli, že majiteľ objekt ponúka na predaj. "Chceli sme budovu zachrániť, pretože je asi najstarším zachovaným objektom v meste a vďaka rodine Vagačovcov sa stal zároveň miestom, kde sa bryndza začala prvý raz vyrábať priemyselne," uviedla.
Medzi tých, ktorých kvôli záchrane bryndziarne oslovili, patril aj ÚĽUV. Návrh bol zriadiť v ňom regionálne pracovisko a presťahovať tam aj Podpolianske múzeum. Rokovania sa však napokon nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca.
Spolok Detvan oslovil aj najväčšieho miestneho výrobcu ovčích produktov. Šéf farmy v prípade viaczdrojového financovania obnovy bryndziarne prejavil o objekt záujem.
Súčasný majiteľ chce za Vagačov dom 300-tisíc eur, ďalšie státisíce sa však ešte musia investovať do obnovy. Feješová si myslí, že do záchrany domu by sa malo zapojiť aj mesto, pomôcť by mohol aj samosprávny kraj. Všetko by ale mohla vyriešiť vhodná výzva z eurofondov.
V prvom rade však treba objekt odkúpiť. Času už nie je veľa. "Súčasný majiteľ pri vhodnej ponuke iste nebude váhať, aj keď musím povedať, že s nami komunikuje a o aktuálnej situácii nás stále informuje," podotkla Feješová.