DETVA. Ľudová hudba Ďatelinka, legendárna muzika spod Poľany, ktorá vlani oslávila štyridsiatiny, prichádza s novou publikáciou a tiež s už desiatym hudobným albumom Zahrajže nám, Ďatelinka! z produkcie bratislavského hudobného vydavateľstva Akcent. Obidve diela predstaví na slávnostnom koncerte 20. januára v Trebeľovciach v okrese Lučenec.
Zoskupenie vzniklo v roku 1971 s primášom Ondrejom Molotom, ktorý ho vedie dodnes. Pre vtedy štvorčlennú kapelu (O. Molota, A. Ugler, J. Berky/alternácia J. Klimo a J. Berky-Hájka) vymyslel názov na prvom vystúpení Ugler. Jednoducho: štvorlístok – ďatelinka. Neskôr k nim pribudol cimbalista J. Mackov.
Knihu venoval jej vydavateľ, detvianska samospráva, spolu s autormi všetkým doterajším aktérom Ďatelinky, žijúcim hudobníkom a spevákom tohto výnimočného hudobného zoskupenia, ale aj všestrannému muzikantovi Jozefovi Mackovi a kontrášovi Jozefovi Berkymu-Hájkovi, ktorí už odpočívajú vo folklórnom nebi.
Čo všetko ponúka nová publikácia na 272 stranách, avizuje už podtitul knihy Príbehy, spomienky, vyznania a výber piesní od zrodu Ďatelinky po dnešok. Prináša aj bohatý fotodokumentačný materiál zo súkromných archívov.
Svojimi snímkami s folklórnou tematikou sa v publikácii prezentujú aj renomovaní autori Karol Demuth, Peter Berčík a Vojtech Majling, pôsobivými perokresbami ju obohatil akademický sochár Štefan Pelikán a Ján Smutný.
„Druhú časť publikácie s podtitulom Zahrajže nám, Ďatelinka, tvorí unikátny výber 193 ľudových piesní z Podpoľania, Novohradu, Javoria a Hontu, a to vo fonetickej transkripcii ich textov do nárečovej podoby,“ povedal editor publikácie Fedor Mikovič.
Predčasom v tridsiatich piatich obciach Podpoľania vykonali odborný výskum pracovníci Slovenskej akadémie vied, ktorí zaevidovali okolo päťtisíc piesní. Je to dôkaz, že ľudová pieseň je v Detve doma.
„Raz tíško, inokedy bujaro kraľuje nielen na folklórnych slávnostiach, ale aj pri ľudových veseliciach či v domácnostiach. Detvania a všetci Podpoľanci si ju pestujú a žičlivo rozdávajú všetkým, čo po nej zatúžia. A tak je to dobre, pretože ľudová pieseň – ako to kedysi povedal hudobný skladateľ Svetozár Stračina – je ako tá najteplejšia perina na zohriatie ľudskej duše,“ pripomenul Mikovič.