ZVOLEN. Na Technickej univerzite (TU) vo Zvolene mal dnes premiéru film o Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. Zhruba 15-minútový snímok o súčasnom stave tejto rezervácie pripravila rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR - Štátna ochrana prírody SR, Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana.
"Touto snímkou sme chceli priblížiť aj laickej verejnosti všetky tie hodnoty, ktoré národná prírodná rezervácia má," povedala po skončení projekcie TASR riaditeľka CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová. "Poľana je totiž skutočnou oázou zmiešaných lesov, s podmienkami, ktoré sú v rámci Slovenska jedinečné," dodala.
Národná prírodná rezervácia Zadná Poľana je jedným z najvzácnejších a najhodnotnejších chránených území v CHKO Poľana. Má pôvodný ekosystém pralesovitej smrekovej formy, je súčasťou územia európskeho významu a je zaradená do zoznamu biosférických rezervácii UNESCO. S výmerou 855 ha je najväčším chráneným územím zameraným na ochranu pralesov na Slovensku.
Na Zadnej Poľane sa nachádza prales, ktorý je druhý najväčší na Slovensku. Rastú tam aj stromy, staršie ako dve storočia. Prales na Zadnej Poľane sa zachoval v dvoch väčších enklávach s výmerou takmer 477 ha. Priemerný vek porastov sa tu pohybuje od 170 do 220 rokov, najstaršie stromy dosahujú dokonca dvojnásobok tohto veku.
Národnú prírodnú rezerváciu Zadná Poľana tvoria najmä bukové, jedľovo-bukové, smrekovo-bukovo-jedľové lesné porasty a v najvyšších partiách aj spoločenstvá smrečín. Práve tieto sú hlavným dôvodom ochrany, keďže ide o najjužnejší výskyt prirodzených smrečín na andezitovom podklade v Západných Karpatoch.
CHKO chce tento film ponúkať nielen ochrancom prírody či ako edukačný prostriedok do škôl, ale jeho tvorcovia sa s ním chcú zúčastniť aj filmových festivalov a majú ambíciu ho ponúknuť aj televíziám.