Ľudia, ktorí sa postupne otužujú, saunujú a systematicky si budujú telesnú kondíciu, sa podľa lekára ľahšie prispôsobujú zmeneným podmienkam vonkajšieho prostredia.
ZVOLEN. Choroby sa ľuďom nevyhýbajú ani počas vianočných a novoročných sviatkov. V tomto období sa najčastejšie stretávame s vírusovými a baktériovými infekciami dýchacích ciest. Prenášajú sa najmä kvapôčkovou infekciou. Nákaza sa najlepšie šíri vzduchom v uzavretých priestoroch, často tam, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Namieste je preto dostatočné vetranie, postupné otužovanie a zvýšená hygiena. "Umývanie rúk mydlom a vodou 20 sekúnd, používanie rôznych dezinfekčných gélov zabráni až na 80 percent šíreniu infekcií," radí lekár internista Igor Vozár. Ako pripomína, ľudia by nemali zabúdať ani na dodržiavanie pitného režimu a dopĺňanie vitamínov.
Základom úspechu pri liečbe infekcií dýchacích ciest je režim v pokoji doma na lôžku, ľahká strava, vitamíny, tekutiny, protizápalové lieky a lieky na teplotu, voľnopredajné lieky na bolesti hrdla, nádchu a kašeľ. "Nemali by sme zabúdať ani na osvedčené recepty starých matiek - bylinkové čaje, cesnak, cibuľu," podotkol Vozár.
Ako upozornil, pri zvýšenej teplote do 38 stupňov by sme sa nemali snažiť zrážať ju, lebo vtedy "policajná ochrana v podobe bielych krviniek a ostatných zložiek imunitného systému pacienta s prechladnutím či zápalom pracuje v prostredí s vyššou teplotou o niečo účinnejšie." Na liečbu virózy alebo bakteriálnej infekcie by mal stačiť týždeň.
Najvhodnejšie je hneď v úvode infekcie zaľahnúť do postele. "Musím konštatovať, že toto je najväčší problém Slovákov. V akútnom, najinfekčnejšom štúdiu ochorenia nám behá po vonku väčšina klientov. Ešte dokončím uzávierku, odovzdám projekt. Často zabúdame aj na rekonvalescenciu," upozornil lekár. Ako poznamenal, po infekte môže pacient ešte mesiac pociťovať zvýšenú únavu, potenie, pokašliavanie a tomu by mal prispôsobiť aj životné tempo. Ak príznaky behom týždňa neustupujú, je potrebné ísť k lekárovi, môže totiž ísť o oveľa vážnejší stav.
Ročnému obdobiu by sme mali prispôsobiť aj oblečenie. "Nemali by sme ale podliehať stereotypom. V premenlivom a atypickom počasí niekedy ráno netušíme, čím vonkajšie teploty prekvapia. Nezostáva nám nič iné ako obliecť sa aj v decembri menej štandardne," skonštatoval Vozár. Oblečenie by malo byť také, aby sme sa ani nespotili ani neprechladli od zimy. Najvhodnejším variantom je preto viacvrstvové oblečenie, ktoré možno kedykoľvek prispôsobiť vonkajším poveternostných podmienkam. Pozor treba dávať aj na pobyt v zbytočne prekúrených miestnostiach s enormne suchým vzduchom. 25 stupňov," podotkol.