KRIVÁŇ. Drevo je palivom, o ktoré je stále väčší záujem. Kedysi plynofikované kotolne miest viacerí po výraznom zdražení plynu dopĺňali kotlami na drevnú štiepku. A obyvatelia v rodinných domoch rozmýšľali podobne. V obývačkách pribudli krby, aj piecky na drevo.
Môžete si ho pripraviť sami
Palivové drevo predávajú súkromníci aj štátne Lesy. Nepripravujú ho už na lesných správach, k dispozícii je v expedičných skladoch. Na palivo ide sortiment, ktorý vzniká pri manipulácii dreva. Sú to odrezky, ktoré už nie sú vhodné na iné spracovanie. Drevo si ľudia môžu zaobstarať aj pri samovýrobe. Povolenie na drevo si môžu vybaviť na lesnej správe. Smernice určujú ako sa takýto zákazník má správať v lese.
„Drevo na zimu si môžu pripraviť zo zbytkov po ťažbe, teda z toho čo ostane po vytiahnutí cenných sortimentov,“ hovorí riaditeľ Odštepného lesného závodu v Kriváni, Pavol Kráľ. Je to síce najlacnejšia možnosť ako prísť legálne k palivu, no zároveň aj najpracnejšia. Za kubický meter takéhoto dreva zaplatí zákazník 18 eur. To je podstatne menej ako 45 eur, ktoré zaplatí za kubík dreva v expedičnom sklade. K tejto sume si musíme prirátať ešte dopravu, ktorej cena je samozrejme závislá od počtu kilometrov.
Na zimu treba myslieť skôr
Cena palivového dreva sa nemenila aspoň rok. „Naposledy išla hore koncom minulého roka, tento rok ostala na rovnakej úrovni,“ dodáva riaditeľ. Cena podľa neho nekopíruje zvyšovanie cien plynu či iných druhov palív. „Je závislá od dopytu a od našich možností,“ dopĺňa. Objem ťažby sa v podniku nezvyšuje, naproti tomu záujem o palivové drevo stále stúpa.
Riaditeľ priznáva, že nie sú schopní ihneď zabezpečiť drevo pre všetkých záujemcov, preto sa stáva, že niekedy musí zákazník čakať dva – tri týždne. Aj preto je lepšie myslieť na novú zimu už koncom tej starej, prípadne najneskôr začiatkom leta. Napriek rôznemu záujmu po celý rok, cena je rovnaká v apríli aj v novembri.
Zlodeji
Nie každý je ochotný za drevo zaplatiť. S krádežami dreva sa lesníci stretávajú po celý rok. Sklady a odvozné miesta nie sú zlodejmi až tak veľmi navštevované, skôr ide o lesy v blízkosti ľudských sídiel. Niekedy má polícia aké – také podozrenie, veľmi často je ale páchateľ neznámy.
„Dosť vyhrotená situácia je v okolí Lesnej správy Fiľakovo, kde najmä v blízkosti rómskych osád dochádza ku krádežiam. Takýto problém nemáme iba my, rovnaká situácia je na celom Slovensku,“ dopĺňa riaditeľ krivánskeho závodu. Väčšinou takéto drevo skončí v pieckach.