ZVOLEN. Približne 250 druhov mäsožravých rastlín, z toho asi 100 takých, ktoré na Slovensku nikto nemá, pestuje vo svojom skleníku v Ivánke pri Dunaji 28-ročný Andrej Devečka. So svojou zbierkou je tak najväčším tunajším pestovateľom týchto pre nás stále ešte exotických rastlín.
"Prvú mäsožravú rastlinu som dostal ako desaťročný od otca, ktorý ju získal od pána, ktorý bol v hlavnom meste jedným z najväčších znalcov týchto rastlín," povedal Devečka pre TASR. Nevšedná rastlina ho chytila za srdce a tak začal pestovateľa sám navštevovať. Keď mal 19 rokov, v záhrade rodinného domu si postavil prvý skleník.
Časť zo svojej zbierky dravcov v ríši rastlín doniesol najväčší slovenský zberateľ Andrej Devečka na prednášku do knižnice vo Zvolene. FOTO: TASR
Z niekoľkých druhov rastlín sa zbierka rozrástla až na dnešné číslo. Keďže v slovenskej prírode je známych len sedem druhov mäsožravých rastlín a jeden kríženec, ide skutočne o úctyhodný počet. Pestovanie týchto druhov rastlín je náročné na dostatok svetla a vody a tiež na vhodný substrát. Keďže ale ide o mäsožravé rastliny, ich život závisí aj od konzumovania živočíšnych zvyškov.
Devečkov skleník má preto väčšinu roka otvorené krídlo a rastliny si hmyz nachytajú samy. Niektoré druhy však musí prikrmovať, napríklad múčnymi červami. Nové mäsožravé rastliny získava mladý muž na internetových fórach a to doslova z celého sveta.
Ich pestovanie dosiahlo v uplynulých rokoch značný boom napríklad v Česku, Nemecku a Anglicku, kde vychádzajú aj špecializované časopisy. Záujem o ne stúpa aj na Slovensku. Tento rok napríklad vzniklo prvé občianske združenie - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín, ktoré združuje niekoľko desiatok ľudí s touto atraktívnou záľubou.
Podľa internetovej stránky, ktorá podporuje novovzniknuté združenie, na svete je v súčasnosti známych asi 650 druhov mäsožravých rastlín.
Mladý pestovateľ prišiel do Zvolena na pozvanie Ústavu ekológie lesa SAV. FOTO: TASR